Policjanci z VII Komisariatu KMP w Łodzi zatrzymali mężczynę podejrzanego o uporczywe nękanie swojego znajomego. 35-latek został zatrzymany przez kryminalnych w swoim miejscu pracy w okolicach ulicy Sienkiewicza, zaskoczony nie stawiał oporu. Za tego rodzaje zachowanie grozić mu może nawet kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Do VII Komisariatu Policji KMP w Łodzi zgłosił się mężczyzna, który już od jakiegoś czasu stał się ofiarą ataku stalkera. Tajemniczy nieznajomy, wysyłał mu smsy z bramek internetowych, udostępniał w miejscach publicznych plakaty z wizerunkiem pokrzywdzonego oraz jego numerem telefonu, a także wypisywał obraźliwe wpisy pod adresem nękanego. Sprawą stalkingu zajęli się policjanci z VII Komisariatu  w Łodzi. Ściśle współpracowali z funkcjonariuszami wyspecjalizowanymi w walce z cyberprzestępczością z komendy wojewódzkiej. Policjanci krok po kroku analizowali dostępny materiał dowodowy, przesłuchiwali świadków i docierali do nagrań monitoringu. Żmudną praca śledczych zaowocowała zatrzymaniem stalkera 11 marca 2019 roku. 35-latek, który jak dotychczas notowany był za inne przestępstwo, usłyszał zarzut uporczywego nękania, za co grozić mu może kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Decyzją prokuratora, podejrzany objęty został dozorem oraz zakazem zbliżania się oraz zakazem kontaktowania się z pokrzywdzonym.

Pamiętajmy!!!

Objawami stalkingu może być uporczywe śledzenie pokrzywdzonego, nieustanne przesyłanie mu krótkich wiadomości tzw. „sms”, wysyłanie maili na pocztę elektroniczną, próby poniżenia danej osoby w środowisku jej pracy lub miejscu zamieszkania oraz innego rodzaju powtarzalne zachowania godzące w poczucie bezpieczeństwa i prywatności nękanej osoby. Wszystkie ww. oznaki aktywności sprawcy muszą odbywać się wbrew woli, a często też kontynuowane są pomimo zdecydowanego sprzeciwu adresata. Jeśli podejrzewamy, ze mogliśmy stać się ofiarą stalkingu nie bójmy się skontaktować z organami ścigania i zgłosić tego faktu. Często ignorowanie sprawcy, może prowadzić do eskalacji niebezpiecznych zachowań i stwarzać poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ofiar stalkera. Przestępstwo stalkingu jest przestępstwem wnioskowym. Oznacza to, że do pociągnięcia stalkera do odpowiedzialności karnej konieczne jest złożenie stosownego wniosku przez pokrzywdzonego do organów ścigania.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.