Czternasty Kącik Babci i Dziadka w Łodzi. Powstał pierwszy pokój wyciszeń

Czternasty Kącik Babci i Dziadka w Łodzi. Powstał pierwszy pokój wyciszeń

Zdjęcie poglądowe wygenerowane przez AI

Dwa pomieszczenia administracyjne w Domu Pomocy Społecznej nr 5 połączono w miejsce odpoczynku, spotkań i terapii. W placówce przy ul. Podgórnej 2/14 powstał czternasty Kącik Babci i Dziadka w Łodzi. Ta realizacja różni się od poprzednich – przestrzeń zaprojektowano jako wzorcowy pokój wyciszeń dla osób z chorobami psychicznymi.

  • Dwa pomieszczenia administracyjne zmieniły się w miejsce odpoczynku
  • Światło, dźwięk i tekstury podporządkowano potrzebom mieszkańców

Dwa pomieszczenia administracyjne zmieniły się w miejsce odpoczynku

Podczas uroczystości 27 sierpnia otwarto nowy Kącik Babci i Dziadka w Domu Pomocy Społecznej nr 5. Mieszka tam blisko 170 osób z chorobami psychicznymi. Inicjatorem i wykonawcą projektu była Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”.

Pomysł powstał po rozmowach fundacji z dyrekcją oraz pracownikami placówki. Zamiast dotychczasowych, sąsiadujących ze sobą pomieszczeń administracyjnych przygotowano wnętrze przeznaczone do spokojnego odpoczynku, spotkań i przyjmowania bliskich.

To czternasta taka przestrzeń utworzona w łódzkich domach pomocy społecznej. Dla mieszkańców DPS nr 5 oznacza także dodatkowe miejsce, w którym mogą spędzić czas z rodziną poza pokojem mieszkalnym. Z założenia Kącik ma służyć zarówno codziennemu wyciszeniu, jak i zajęciom terapeutycznym.

Światło, dźwięk i tekstury podporządkowano potrzebom mieszkańców

Przy projektowaniu wnętrza uwzględniono elementy, które mogą wpływać na odbiór pomieszczenia przez osoby z chorobami psychicznymi. Szczególną uwagę poświęcono oświetleniu, kolorystyce, fakturom oraz akustyce.

W wyposażeniu znalazły się między innymi biokominek, tybetański gong i misy wykorzystywane podczas terapii. Nie jest to więc wyłącznie salon do odwiedzin, lecz także przestrzeń dopasowana do pracy terapeutycznej i odpoczynku od nadmiaru bodźców.

Fundacja „Porozumienie Bez Barier” rozwija projekt Kącików Babci i Dziadka w kolejnych łódzkich domach pomocy społecznej. Najnowsza realizacja ma dodatkowe znaczenie, ponieważ po raz pierwszy przyjęła formę modelowego pokoju wyciszeń dla mieszkańców z chorobami psychicznymi.

na podstawie: Urząd Miasta Łodzi.

Ilustracja ma charakter poglądowy i została wygenerowana przez sztuczną inteligencję — nie jest fotografią rzeczywistego zdarzenia.

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji