Mity na temat psychoterapii - poznaj prawdę o leczeniu psychoterapeutycznym

Psychoterapia bardzo często jest mylnie postrzegana przez społeczeństwo. Niejednokrotnie, stereotypowo kojarzy się z bardzo poważnymi chorobami psychicznymi, leczeniem farmakologicznym czy leczeniem w zakładzie zamkniętym. Czy wiesz, czym tak naprawdę jest psychoterapia i jak pomocna bywa w szerokim spektrum problemów? Czy mity na temat psychoterapii mają cokolwiek wspólnego z rzeczywistością?
Psychoterapia co można o niej usłyszeć?
Psychoterapia zazwyczaj odbierana jest bardzo negatywnie podobnie jak osób, które korzystały z pomocy psychoterapeuty ze Strefamysli.pl. Związane jest to ze swoistą stygmatyzacją, naznaczeniem osób, które borykają się z problemami psychicznymi, jako osoby słabsze, niezrównoważone, chore psychicznie, odstające od rzeczywistości. Niestety mity dotyczące psychoterapii czy nawet samego kontaktu z psychologiem lub psychoterapeutą, bardzo często wstrzymują osoby potrzebujące konsultacji lub psychoterapii przed sięgnięciem po pomoc specjalisty- jaką jest Pomoc Psychologiczna. To z kolei powoduje dalsze postępowanie i pogłębianie się problemów, co prowadzi do ludzkich tragedii, wciągania w problemy najbliższego otoczenia, czasem do prób samobójczych. Z jakimi mitami musi zmagać się psychoterapia?
Psychoterapia leczenie ludzi nienormalnych
Psychoterapia oczywiście niejednokrotnie wykorzystywana jest w leczeniu ludzi cierpiących na zaburzenia psychiczne. Samo jednak udanie się na psychoterapię nie musi wiązać się z diagnozą zaburzenia psychicznego. Współczesne metody psychoterapii pozwalają bowiem nie tylko na rozwiązywanie problemów z psychiką. Psychoterapia z uwagi na szereg metod oddziaływania na człowieka umożliwia bowiem poznanie samego siebie, swoich słabych i mocnych stron, uwarunkowań naszej psychiki, wspomaga samorozwój tak wewnętrzny, jak i społeczny i zawodowy.
Psychoterapia to długotrwałe leczenie
Nie można tego jednoznacznie określić. Nie można również wykluczyć, że psychoterapia będzie wymagała większej inwestycji czasu. Psychoterapia jest procesem, który dobierany jest indywidualnie do konkretnej osoby, sytuacji i oczekiwań. Czas trwania terapii uzależniony jest zatem od ustaleń specjalisty i metody psychoterapii, jak zostanie przez niego dobrana. Co więcej, wpływ na trwanie procesu będzie uzależniony od postępów pacjenta, wykonywania przez niego zaleceń psychoterapeuty. Uogólniając czas trwania psychoterapii może wynosić od kilku pojedynczych wizyt, do wielomiesięcznego procesu leczniczego.
Psychoterapia jest dla słabych
Problemy psychiczne nie dotyczą jedynie osób o słabszej psychice. W szczególności we współczesnym świecie, w którym narażeni jesteśmy na wszechstronne i nieustanne ocenianie. Z pomocy psychoterapeuty korzystać może każdy niezależnie od wieku, od życiowych doświadczeń czy statusu społecznego. Również osoby postrzegane jako osoby o silnej psychice, często brylujące na salonach, stojące w pierwszym rzędzie, czasem potrzebują wsparcia i pomocy w rozwiązaniu swoich problemów, w przejściu przez trudne sytuacje życiowe.
Psychoterapia jest droga
Pomimo tego, że psychoterapia zazwyczaj wymaga sporej inwestycji tak czasu, jak i funduszy nie jest wyłączona dla osób o mniejszych możliwościach finansowych. Psychoterapia, jako jedna z metod leczniczych, podlega w ściśle określonych przypadkach refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeżeli zatem specjalista określi, że koniecznym jest w konkretnym przypadku zastosowanie psychoterapii, która będzie miała pozytywny wpływ na proces leczniczy, wówczas wizyty u psychoterapeuty finansowane będą ze środków Funduszu.
Mity na temat psychoterapii w większości nie mają żadnego potwierdzenia w rzeczywistości, a często negatywnie wpływają na postrzeganie psychoterapii, odsuwając osoby potrzebujące pomocy od podjęcia decyzji o leczeniu.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski