Soczewki kontaktowe dla młodzieży - co wybrać?

Według specjalistów soczewki kontaktowe mogą bezpiecznie nosić dzieci już od 8. roku życia. Mniej więcej w tym okresie dzieci stają się na tyle dojrzałe i świadome, że mogą same zadbać o higienę oczu. Jakie powinny być soczewki kontaktowe dla młodzieży? I jak dokonać właściwego wyboru szkieł? Przeczytaj!
Czy nastolatki powinny nosić soczewki kontaktowe?
Rodzice często się obawiają, że dziecko nie jest jeszcze gotowe na noszenie soczewek kontaktowych, ponieważ nie będzie pamiętało o ich wymianie i czyszczeniu.
Jednak warto sobie uświadomić, że stosowanie szkieł kontaktowych niesie ze sobą wiele korzyści. Młode osoby z dużymi wadami wzroku często wstydzą się nosić okulary. Nie każdy nastolatek dobrze czuje się w okularach, nawet jeśli mają bardzo modne i stylowe oprawki.
Soczewki kontaktowe są niewidoczne dla postronnego obserwatora. Nikt nie musi wiedzieć, że nastolatek ma wadę wzroku i nosi soczewki. Jest to też niezwykle wygodne rozwiązanie dla aktywnych młodych ludzi, którzy regularnie uprawiają sporty.
Soczewki kontaktowe mogą pozytywnie wpływać na samoocenę dziecka i sprawiać, że będzie się czuło pewniej w codziennych sytuacjach. Jeśli Twój nastolatek nie lubi swoich okularów, koniecznie zaproponuj mu przejście na dobrej jakości soczewki kontaktowe.
Jednodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne?
Soczewki dla nastolatka powinny być idealnie dopasowane do jego wady wzroku. W ofercie Vision Express znajdziesz szkła kontaktowe znanych producentów - modele jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne.
Soczewki jednodniowe to dobra opcja dla dzieci, które mają problem z utrzymaniem porządku, są rozkojarzone i trzeba im często o wszystkim przypominać. Takich soczewek nie trzeba specjalnie przechowywać ani czyścić. Wystarczy, że każdego ranka dziecko założy nową parę, a wieczorem wyrzuci ją do śmieci. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to zachowanie higieny rąk i prawidłowe umieszczenie soczewek na oczach.
Modele dwutygodniowe i miesięczne doskonale sprawdzą się u starszych dzieci lub takich, które już od jakiegoś czasu stosują soczewki kontaktowe. W takim wypadku rodzice powinni pokazać dziecku, jak należy poprawnie czyścić i przechowywać szkła kontaktowe. Ważne, aby od czasu do czasu sprawdzali, czy robi to poprawnie. Soczewki dwutygodniowe to również optymalny wybór na wakacje.
Kolorowe soczewki dla młodzieży - czy to dobre rozwiązanie?
Młodzież w wieku szkolnym jest bardzo podatna na wpływ rówieśników. Dlatego może się zdarzyć, że Twój nastolatek będzie chciał nosić kolorowe soczewki kontaktowe. Szkła w oryginalnych kolorach są często wykorzystywane w czasie Halloween, imprez szkolnych i balów karnawałowych.
Niektóre soczewki kolorowe mają bardzo nietypowe barwy. Szkła w kolorze czerwonym, czarnym lub białym przykuwają uwagę. Jeśli nastolatek będzie chciał założyć takie soczewki do szkoły, może spotkać się z negatywną reakcją ze strony nauczycieli. Dlatego warto porozmawiać z dzieckiem i wyjaśnić mu, w jakich sytuacjach kolorowe soczewki o nietypowych barwach nie są wskazane.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby przy pomocy kolorowych soczewek nastolatek mógł zmienić barwę swoich tęczówek na przykład z zielonej na niebieską. Taka zmiana nie powinna wpłynąć na to, w jaki sposób uczeń będzie postrzegany przez rówieśników i nauczycieli.
Co, jeśli nastolatek nie chce korzystać z soczewek kontaktowych?
Młode osoby szybko się zniechęcają. Jeśli nastolatek uzna, że korzystanie z soczewek kontaktowych jest uciążliwe, będzie trudno namówić go do tego rozwiązania. W takim wypadku nie warto robić nic na siłę.
Na początku noszenie soczewek kontaktowych może wiązać się z niewielkim dyskomfortem, który skutecznie zniechęci młodą osobę do ich stosowania. Jednak z czasem, gdy nastolatek dostrzeże zalety tego rozwiązania, zacznie coraz chętniej po nie sięgać. Ważne, aby zmiana przebiegała stopniowo i była w pełni przez dziecko akceptowana.
Soczewki kontaktowe to doskonała alternatywa dla okularów. Dlatego coraz więcej dzieci i młodzieży decyduje się na noszenie dobrej jakości szkieł kontaktowych. Jest to spora zmiana, która wiąże się z koniecznością wyrobienia nowych nawyków. Dzięki wsparciu rodziców nastolatek szybko opanuje podstawowe zasady pielęgnacji szkieł kontaktowych i będzie mógł z nich swobodnie korzystać na co dzień.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski