Piotrkowska 58 w Łodzi zyska nową kamienicę i dawny blask miasta

2 min czytania
Piotrkowska 58 w Łodzi zyska nową kamienicę i dawny blask miasta


Łódź odzyskuje kolejną perłę architektury przy Piotrkowskiej. Po latach pustki na miejscu dawnej kamienicy pod numerem 58 ruszyły prace nad odbudową wyjątkowego budynku, który ma przywrócić historyczny klimat jednej z najważniejszych ulic miasta. To inwestycja, która nie tylko uzupełni brakujący fragment miejskiej zabudowy, ale także tchnie nowe życie w serce Łodzi.

  • Nowa kamienica na Piotrkowskiej w Łodzi zaczyna swoją historię na nowo
  • Piotrkowska 58 wraca do życia dzięki zaangażowaniu łódzkich specjalistów

Nowa kamienica na Piotrkowskiej w Łodzi zaczyna swoją historię na nowo

W samym centrum Łodzi, przy słynnej ulicy Piotrkowskiej, trwa właśnie rozpoczęcie odbudowy budynku, który przez dekady był jedną z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek miasta. Kamienica Konesera – bo tak nazwano nową inwestycję – powstaje na miejscu dawnej kamienicy pod numerem 58, która zniknęła z krajobrazu miasta po latach zaniedbań i wojennych zniszczeń.

Projekt zakłada wierne odtworzenie elewacji frontowej według przedwojennego wzoru z 1912 roku. Budynek będzie miał pięć kondygnacji i zachowa charakterystyczne detale architektoniczne tamtej epoki – ozdobną sztukaterię, stylowe balustrady oraz klasyczne drewniane drzwi. Jednocześnie inwestorzy zadbali o nowoczesne rozwiązania, które sprawią, że wnętrza będą komfortowe i funkcjonalne dla przyszłych mieszkańców oraz przedsiębiorców.

Piotrkowska 58 wraca do życia dzięki zaangażowaniu łódzkich specjalistów

Historia tego miejsca sięga końca XIX wieku, kiedy to kamienicę wybudował Dawid Izrael Freind według projektu Hilarego Majewskiego – jednego z najwybitniejszych architektów Łodzi. Budynek przeszedł wiele zmian, a jego najbardziej znany wygląd pochodzi z 1912 roku, gdy dodano cztery kondygnacje i ozdobny mansardowy dach.

Niestety podczas II wojny światowej kamienica została poważnie uszkodzona, a w kolejnych dekadach stopniowo tracono jej unikalne elementy. W latach 60. XX wieku budynek popadł w ruinę, aż w 2009 roku został całkowicie rozebrany. Teraz jednak firma BUDOMAL podjęła się ambitnego zadania przywrócenia dawnej świetności temu miejscu.

Prace prowadzone są we współpracy z konserwatorami zabytków oraz architektami, co gwarantuje zachowanie historycznego charakteru fasady i dachu. Planowane zakończenie budowy przewidziano na drugą połowę 2026 roku.

Ta inwestycja to nie tylko odbudowa kamienicy – to symboliczny powrót do przeszłości Łodzi i dowód na to, że miasto potrafi czerpać siłę ze swojego dziedzictwa, patrząc jednocześnie śmiało w przyszłość.

Na podst. Urząd Miasta Łodzi

Autor: krystian