Poniedziałek
Relaksacja jako (re)aktywacja
20 listopada, godz. 17:00
Biblioteka Wolność, pl. Wolności 4
W trakcie warsztatów dowiesz się, jakie są zalety relaksacji, jaki ma ona wpływ na życie codzienne oraz poznasz różne jej techniki. Warsztaty poprowadzą: Luka Kuzmanović – aktor chorwackiego pochodzenia, i Alain Guinou – praktyk buddyzmu i różnych technik medytacyjnych, pochodzący z Wybrzeża Kości Słoniowej. Wstęp wolny.
Wtorek
Spotkanie z Marcelem Szytenchelmem
21 listopada, godz. 17:00
filia nr 18, ul. Wodnika 7
Spotkanie z Marcelem Szytenchelmem – aktorem, reżyserem, teatrologiem, animatorem kultury, dyrektorem Studia Teatralnego „Słup”, pomysłodawcą i twórcą pomnikowej Galerii Wielkich Łodzian na ul. Piotrkowskiej, odtwórcą roli Mariana Koniuszki z kultowego serialu „Zmiennicy”. Wstęp wolny.
Czwartek
I Ty zostaniesz Lodzermenschem
23 listopada, godz. 17:00
Biblioteka Kostka, ul. Kostki-Napierskiego 4
Spotkanie autorskie z Krzysztofem Olkuszem i Maciejem Klimczakiem wokół niedawno wydanej książki „ I Ty zostaniesz Lodzermenschem”. Jak poruszać się po centrum miasta, którego życie nie toczy się wokół rynku, gdzie nie ma dużej rzeki, gdzie układ ulic przywodzi na myśl bardziej metropolie ze Stanów Zjednoczonych niż z Europy? Na te i inne pytania odpowiedzą podczas spotkania dwaj łódzcy przewodnicy, autorzy książki.
Sobota
Jak przeciwdziałać przemocy wobec dzieci?
25 listopada, godz. 13:00
Biblioteka Tuvim, ul. Tuwima 46
Przemoc psychiczna kojarzy się głównie z krzykiem albo obrażaniem, a to tylko wierzchołek góry lodowej i wcale nie najcięższe i najbardziej brzemienne w skutki działanie. Zastraszanie, manipulowanie, blokowanie emocji czy izolowanie – te sposoby wpływu na dzieci są jeszcze bardziej szkodliwe. Jak przeciwdziałać przemocy psychicznej w najbliższym środowisku dziecka? O tym opowie Rafał Osiński, pedagog i psychotraumatolog, związany z Fundacją Wsparcia Psychospołecznego.
Na wydarzenie obowiązują zapisy: 574 410 063.
Historie z Bałutami w tle
25 listopada, godz. 15:00
Biblioteka Słówka, ul. Boya-Żeleńskiego 15
Angielka, krańcówka, migawka, czyli interaktywny warsztat opowiadania dawnych historii z Bałutami w tle. Uczestnicy warsztatów będą stosować wyrażenia zaczerpnięte z dwutomowego „Bałuckiego słownika” wydanego przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
Wernisaż wystawy prac Emilii Śpiewak
25 listopada, godz. 18:00
Biblioteka Rozgrywka, ul. Powstańców Wielkopolskich 3
Gdzie się podziały kobiety w historii typografii? Jak wyglądała trudna droga kobiet do uzyskania możliwości projektowania krojów pism? Tematem spotkania z łódzką graficzką Emilią Śpiewak będzie jej praca magisterska „Kobiety w typografii – historia i współczesność”, która opowiada o dużych nierównościach, z którymi zmagały się kobiety. Wstęp wolny.