Już za trzy tygodnie Łódź stanie się najpiękniej rozświetlonym miastem w Polsce. Trzynasta edycja Light.Move.Festival będzie wyjątkowa, bo i wyjątkowy jest to rok – obchody 600. urodzin Łodzi. Z tej okazji specjalna część imprezy została przygotowana na ul. Piotrkowskiej, na której przez trzy dni zobaczymy rekordową liczbę bajecznie kolorowych mappingów 3D.

POLECAMY

ulica
Najdłuższe ulice w Łodzi. Która liderką? Uwaga, na liście nie ma Piotrkowskiej!
Najkrótsze ulice w Łodzi. Przy najmniejszej nie zmieściłby się dom! [RANKING]

6 kamienic przy Piotrkowskiej

Fasady sześciu zabytkowych kamienic rozświetlą artystyczne interpretacje szczęścia – tegorocznego motywu przewodniego festiwalu. Największy z trójwymiarowych pokazów autorstwa grupy Romera Diseño e Infografia ożywi sąsiednie elewacje budynków przy ul. Piotrkowskiej 147 i 149. Kolejny gmach, pod numerem 99, rozświetli natomiast projekcja przygotowana przez Jeremie Bellota. 

Z kolei Piotrkowska 90 ożyje dzięki talentowi Sławomira Fąfary, a pod numerem 71 zobaczymy pokaz grupy artystów z Tajlandii: Decide Kit. Szóstą kamienicą w programie głównej łódzkiej ulicy jest ta pod numerem 53, która stanie się przestrzenią prezentacji twórczości Radu Ignata.

600 łódek na 600-lecie

Szóstym elementem programu, obok pięciu pokazów, będzie na ul. Piotrkowskiej jubileuszowa instalacja świetlna – 600 łódek. Do jej tworzenia organizator, fundacja Lux Pro Monumentis, zaprosił studentów Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego.

POLECAMY

Winnice w województwie łódzkim
Winnice w województwie łódzkim. Gdzie się znajdują i co oferują? [ZDJĘCIA]
fot. ŁÓDŹ.PL
Najpiękniejsze drewniane budynki w Łodzi. Niepowtarzalny klimat! [ZDJĘCIA]

Dwa śródmiejskie parki i jedna elektrownia

Festiwal Światła każdego roku gości w łódzkich parkach, podczas 13. edycji zaprosi nas do parku Sienkiewicza i Moniuszki. Kolejnym obiektem, który wpisał się już w tradycję LMF, jest pierwsza miejska elektrownia – EC1 przy ul. Targowej. Tradycyjnie już możemy się tutaj spodziewać trójwymiarowego mappingu na budynku chłodni, ale to nie wszystko. W tej lokalizacji zaplanowano także część muzyczną festiwalu i – po raz pierwszy – pokaz we wnętrzach tego wyjątkowego zabytku. 

Co jeszcze czeka nas na przełomie września i października? Kolejne szczegóły programu organizatorzy będą zdradzali w najbliższych dniach.