UM Łódź: Obchody 79. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto. Spotkania, wykłady, pokazy filmowe i więcej

3 min czytania

29 sierpnia to symboliczna data w sierpniu 1944 r. niemieccy okupanci wywieźli z łódzkiego getta do Auschwitz-Birkenau ostatnich mieszkańców zamkniętej dzielnicy. Potem getto zostało zlikwidowane. Łódź, która przed wojną była bardzo ważnym ośrodkiem żydowskiej kultury, nauki i handlu, pamięta o swoich mieszkańcach, a także o tysiącach Żydów z podłódzkich miasteczek oraz wielu miast w Europie, którzy stracili tu życie lub zostali stąd wywiezieni do obozów zagłady mówi dyrektorka Centrum Dialogu, Joanna Podolska-Płocka.

W ramach tegorocznych obchodów uroczystości odbędą się 29 sierpnia o godz. 11:00 na cmentarzu żydowskim i Stacji Radegast. Oprócz uroczystości religijnych i zapalenia zniczy pod pomnikiem pamięci łódzkich Żydów (godz. 12:00, Stacja Radegast), otwarta zostanie wystawa Dziedzictwo łódzkich Żydów” w domu przedpogrzebowym na terenie cmentarza żydowskiego (godz. 10:00). Wstęp na wystawę jest wolny.

Tego dnia o godz. 19:00 w Teatrze Nowym zaplanowano jeszcze koncert Drzewo życia”, inspirowany poezją Chavy Rosenfarb (wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy).

Łódź, której już nie ma. Czy pamiętasz te kultowe miejsca? [ZDJĘCIA]

Restauracje dawnej Łodzi. To tu łodzianie chodzili na dancingi, striptiz i pierogi ruskie [ZDJĘCIA]

Wydarzenia towarzyszące

Jednym ze stałych punktów obchodów są spacery, które w tym roku poprowadzą łódzkie przewodniczki, Joanna Podolska dyrektorka Centrum Dialogu, Izabela Terela z Muzeum Tradycji Niepodległościowych, a także rabin Łodzi Dawid Szychowski i Paweł Kulig ze Strażników Pamięci.

Corocznie w program obchodów zaangażowane są różnorodne łódzkie instytucje o profilu kulturalno-historycznym. Centrum Dialogu wspólnie z Archiwum Państwowym w Łodzi przygotowało także serię warsztatów w języku polskim i angielskim, przeznaczonych dla osób, które poszukują swoich korzeni, a ich historia łączy się z Łodzią i łódzkim gettem. Podczas zajęć poza ogólnym wprowadzeniem uczestnicy otrzymają wskazówki, które pomogą im kontynuować badania genealogiczne. Na zajęcia obowiązują zapisy.

Z kolei Oddział Stacja Radegast Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi zaprasza na wykład Topografia getta”, przygotowany na podstawie materiałów kartograficznych i makiety getta łódzkiego

Ostatniego dnia obchodów Dział Edukacji Muzeum Miasta Łodzi przygotował spotkanie połączone z oprowadzaniem po wybranych ekspozycjach stałych Muzeum Miasta Łodzi pt. Granica światów granica człowieczeństwa. Zagłada Żydów wpisana w »zaginiony kwartał Łodzi«”.

Wydarzenia artystyczne

Obchody 79. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto to także wydarzenia artystyczne. Wśród nich znajdzie się m.in. monodram Jane Arnfield The Letter for the living / List do potomnych”. Akademiczka, performerka i reżyserka, profesorka nadzwyczajna dramatu na Uniwersytecie Northumbria w Wielkiej Brytanii przełoży na język teatru fragmenty powieści Drzewo życia” Chavy Rosenfarb, Ocalałej z łódzkiego getta, nieżyjącej już patronki Łodzi w roku 2023. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Dla widzów w każdym wieku przygotowany został storytelling Lala, historia pewnego cudu” w wykonaniu Beaty Frankowskiej, przy akompaniamencie muzycznym Roberta Lipki.

Więcej informacji i pełen program 79. rocznicy likwidacji Lizmannstadt Ghetto dostępne są na stronie

centrumdialogu.com/litzmannstadt-ghetto

. Na wiele z wydarzeń wstęp jest wolny. Na pozostałe obowiązują zapisy pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Autor: krystian