Zefirant w przydomowym ogrodzie – wskazówki dla początkujących ogrodników

Zefirant to atrakcyjna roślina, która przybyła do nas z Ameryki. Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na jej uprawę w przydomowym ogrodzie. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się kupić cebule zefirantów. Jakie wymagania mają te rośliny?

Zefirant – podstawowe informacje

Zefiranty to wywodzące się z kontynentu amerykańskiego wieloletnie rośliny wchodzące w skład rodziny amarylkowatych. Są one spokrewnione z amarylisem, krasnokwiatem, powonią czy śnieżyczką. Są to rośliny niewysokie – osiągają maksymalnie do 50 centymetrów wysokości. Zefiranty posiadają jajowatą, gruszkowatą lub kulistą cebulę. Ich liście są równowąskie, długie, czasami mięsiste, ostro zakończone. Lejkowate kwiaty zebrane są w kwiatostany (w jednym kwiatostanie jest zazwyczaj od 2 do 6 kwiatów). Posiadają one 6 płatków o równej długości. Najczęściej przybierają one barwę żółtą, białą, różową lub czerwoną. Większość gatunków zefirantów zamyka się na noc. Termin kwitnienia rozpoczyna się w lipcu i trwa do września. Rozkwitają zazwyczaj wtedy, gdy po okresie suszy pojawiają się obfite deszcze (z tego względu niekiedy nazywa się je deszczowymi kwiatami). Zefiranty często uprawiane są na rabatach kwiatowych lub w ogródkach skalnych. Można posadzić je również na balkonie lub w pomieszczeniu. Należy zdawać sobie sprawę, że liście i cebulki zefirantów są trujące. Rośliny te rozmnaża się z cebulek przybyszowych. Zefiranty najlepiej prezentują się w większych grupach.

Jak uprawiać zefiranty w polskim ogrodzie?

Decydując się na posadzenie zefirantów musimy pamiętać, że są to rośliny wywodzące się z półpustynnego klimatu. Żeby czuły się w naszym ogrodzie dobrze, powinniśmy zapewnić im stanowisko słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatrów.

Odpowiednie dla zefirantów podłoże jest przepuszczalne, suche (jedynie w okresie kwitnienia powinno być umiarkowanie wilgotne), zasobne w składniki odżywcze, o obojętnym pH. Przed posadzeniem cebul glebę dobrze jest wymieszać z kompostem, a także wzbogacić ją nawozem, który zawiera dużo potasu.

Cebule zefirantów sadzi się początkowo w doniczkach, gdyż rośliny te nie posiadają odporności na mróz. Do ogrodu można je przenieść dopiero wtedy, gdy zniknie ryzyko przymrozków. Doniczkę można postawić w ogrodzie lub przesadzić roślinę do gruntu. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy.

Jesienią po zakończeniu kwitnienia cebule należy wykopać (przechowujemy je w niskiej temperaturze, przysypane piaskiem lub trocinami). Jedynym wyjątkiem jest zefirant biały, który jest w stanie przetrwać zimę w polskim ogrodzie, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio zabezpieczony.

Najważniejszymi zabiegami pielęgnacyjnymi w przypadku zefirantów są okazjonalne podlewanie (roślina potrzebuje częstszego nawadniania w okresie kwitnienia), a także nawożenie, gdy gleba w naszym ogrodzie jest słabej jakości.

Wysokiej jakości cebule zefirantów na plantet.pl

Jeżeli zależy nam na wyhodowaniu dorodnych zefirantów powinniśmy wybrać wysokiej jakości cebule tych roślin. Możemy je kupić w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych stacjonarnych lub internetowych (na przykład plantet.pl). Do sadzenia nadają się cebule duże, jędrne, pozbawione uszkodzeń mechanicznych, przebarwień i plam. Gdy robimy zakupy przez internet i nie możemy dokładnie obejrzeć towaru, wybierajmy cebule zefirantów pochodzące od renomowanych, polskich producentów. Dają nam oni gwarancję najwyższej jakości, a także możliwość reklamacji, jeżeli produkt z jakichś powodów nie spełni naszych oczekiwań.