UM Łódź: Niezwykły mapping 3D. Klaudia Pieniak z Grand Prix Konkursu im. Władysława Strzemińskiego

3 min czytania

Od dziecka mówiono jej, że ma talent, ale dopiero w szkole średniej postanowiła go mocno rozwijać. Klaudia Pieniak jest absolwentką Liceum Plastycznego w Mińsku Mazowieckim. To właśnie tam uczyła się projektowania graficznego i podstaw tworzenia. Poznała też wiele osób mających podobne zainteresowania, dzięki czemu uświadomiła sobie, że sztuka to coś, w co warto się zaangażować.

- Dziś studiuję na czwartym roku grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi - mówi Klaudia. - Pod okiem wykładowców tworzę prace, dzięki którym mogę wyrażać siebie, a to mi się bardzo podoba.

Na studiach uczy się wykonywania różnego rodzaju animacji, aplikacji, gier, fotografii oraz rysunków. Tworzy również prace konceptualne, w których najważniejszy jest sam pomysł. Inspiracje czerpie od swoich profesorów oraz z Internetu, przeglądając i obserwując profile wielu artystów.

Łódź dla hipsterów. 20 najmodniejszych adresów, które trzeba znać [PRZEWODNIK]

Muzea w Łodzi za darmo. Co warto w nich zobaczyć? Które wybrać? [PRZEWODNIK]

Laureatka Konkursu im. Władysława Strzemińskiego

W tym roku zgłosiła się do 40. edycji Konkursu im. Władysława Strzemińskiego.

- Chciałam spróbować swoich sił i przedstawić innym moją twórczość - dodaje. - Dzięki udziałowi w tych zmaganiach uczestnicy nie trzymają swoich prac w ukryciu, tylko pokazują szerszemu gronu, które zachęca ich do dalszej pracy. To też swego rodzaju szansa na zaistnienie w świecie sztuki.

W konkursie wzięło udział 103 studentów łódzkiej ASP, którzy zaprezentowali 170 różnych dzieł wykonanych pod okiem nauczycieli akademickich. Jurorzy stwierdzili, że praca Klaudii - Splot” zasługuje na Grand Prix. Studentka otrzymała także nagrody ufundowane przez Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Galerię Amcor.

- Splot” to praca wykonana techniką mappingu. Stworzyłam ją w 2022 r. w pracowni Obrazu Cyfrowego. Wspierał mnie w tym dr Krzysztof Guzek - opowiada artystka. - Mapping to animacja wyświetlona na wcześniej przygotowanych trójwymiarowych obiektach. Światło projektora jest w stanie stworzyć iluzję, że te przedmioty się poruszają. Przy pomocy prostych środków można zrobić coś naprawdę niesamowitego, a najlepsze efekty widoczne są w zaciemnionym miejscu.

Obiekt, na którym wyświetla się animacja studentki, został wypleciony z jutowego sznurka. Pracę stworzono w technice 2D oraz 3D. Wykonanie jej zajęło ponad pół roku. Klaudia przyznaje, że to jej pierwsze dzieło stworzone w tej technice, ale na pewno nie ostatnie.

Na przestrzeni lat studentka przygotowała różne interesujące prace. Niektóre z nich można było podziwiać w toruńskiej kawiarni PERS”, Galerii ASP w Łodzi, Arboretum w Bolestraszycach, podczas Festiwalu Ravekjavik oraz w czasie wystawy Cyfrowe konfrontacje”, którą zorganizowano w gdańskiej ASP.

Na szczególną uwagę zasługuje cykl Universum”.

- To próba odpowiedzi na hasła konkursu RYSOWAĆ. Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego. Moim zadaniem było przedstawienie kosmosu, nieba oraz nieskończoności. Swoje prace wykonałam, stosując cyjanotypię, szlachetną technikę fotograficzną - dodaje Klaudia.

Obecnie, do końca maja, w Starej Drukarni przy ul. Gdańskiej 130 chętni mogą zobaczyć indywidualną wystawę artystki. Składa się ona z serii Szumy”, a w jej skład wchodzą fotografie raz drobne rzeźby. Pierwsze dzieła z tego cyklu powstały w pracowni ASP Od studium do eksperymentu”.

- Przez wiele osób szum jest postrzegany jako coś wadliwego, ale ma on tak naprawdę różne znaczenia - zaznacza studentka. - Możemy mówić o szumie morza, liści czy takim, który występuje w radiu. Jednych te dźwięki irytują, a innych koją. Tak samo jest ze sztuką.

W 2022 r. działalność artystyczną Klaudii Pieniak nagrodzono stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Artystka chce dalej rozwijać swoją pasję do mappingu i innych form.

- Planuję ukończyć rozpoczęte już projekty i powoli przygotowuję się do magisterki, którą mam za rok - dodaje.

Do 28 maja w Miejskiej Galerii Sztuki - Ośrodku Propagandy Sztuki przy ul. Sienkiewicza 44 można obejrzeć wystawę prezentującą prace wybranych uczestników 40. Konkursu im. Władysława Strzemińskiego - Sztuki Piękne.

Autor: krystian