Największa część tegorocznej puli – nieco ponad 5,5 mln zł – jest przeznaczona na dofinansowanie zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych (m.in. materaców przeciwodleżynowych, balkoników, białych lasek dla osób niewidomych, wózków inwalidzkich, szkieł korekcyjnych czy aparatów słuchowych). Ubiegać się można również o dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych, likwidację barier architektonicznych, likwidację barier w komunikowaniu się oraz barier technicznych (na zakup m.in. udźwiękowionych laptopów czy telefonów komórkowych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabowidzących, mówiące ciśnieniomierze, pulsoksymetry oraz komputery do rozmowy w polskim języku migowym przez internet dedykowane osobom głuchym), a także zakup sprzętu rehabilitacyjnego (m.in. specjalnych łóżek rehabilitacyjnych oraz rowerów stacjonarnych). Z pozostałej części puli zostanie pokryte m.in. dofinansowanie kosztów działania warsztatów terapii zajęciowej oraz dofinansowanie sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób z niepełnosprawnościami.

POLECAMY

Wycieczki rowerowe po Łodzi i okolicach. Dojedziesz tam w mniej niż godzinę! [PRZEWODNIK]

Sienkiewicza jak Piotrkowska. Piękne kamienice, dobre restauracje, murale i i nie tylko! [PRZEWODNIK]

Wnioski o dofinansowania PFRON można składać na trzy sposoby: internetowo za pośrednictwem stworzonej do tego platformy Systemu Obsługi Wsparcia (link poniżej); osobiście w sali obsługi w siedzibie MOPS w Łodzi przy ul. Kilińskiego 102/102 A oraz za pośrednictwem poczty tradycyjnej. Wizyta osobista jest możliwa w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00–16:00 oraz we wtorki w godz. 9:00–17:00. Formularze wniosków można pobrać w sali obsługi przy ul. Kilińskiego 102/102 A lub ze strony internetowej łódzkiego MOPS (link poniżej).

Szczegółowe informacje na temat dofinansowań ze środków PFRON można uzyskać w Wydziale ds. Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych MOPS w Łodzi (w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00–16:00 oraz we wtorki w godz. 9:00–17:00):

  • tel. (42) 685 43 52 – w sprawie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze,
  • tel. (42) 685 43 53 – w sprawie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych oraz w sprawie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny dla osób indywidualnych,
  • tel.  (42) 685 43 54 – w sprawie turnusów rehabilitacyjnych,
  • tel. (42) 685 43 55 – w sprawie likwidacji barier architektonicznych, w sprawie sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych oraz w sprawie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny dla organizacji,
  • tel. (42) 685 43 70 – w sprawie warsztatów terapii zajęciowej.

System Obsługi Wsparcia PFRON: 

https://sow.pfron.org.pl/

Informacje MOPS: 

https://mops.uml.lodz.pl/bip/dofinansowania-ze-srodkow-pfron/