Wybór pompy ciepła: gruntowa czy powietrzna?

Popyt na pompy ciepła stale rośnie, co jest niezwykle pozytywną informacją. Wybierając takie rozwiązanie dbamy o zdrowie swoje i swoich najbliższych oraz wspieramy czystość środowiska naturalnego. Dodatkowym profitem jest natomiast oszczędność rachunków. Jaką pompę ciepła warto jednak wybrać, aby idealnie spełniała nasze potrzeby? Najczęściej wybór pada między pompą ciepła gruntową a powietrzną.

Wady i zalety gruntowej pompy ciepła

Montaż gruntowej pompy ciepła jest zdecydowanie bardziej angażujący, skomplikowany i kosztowny. Cena może wynieść nawet do 50 tysięcy złotych. Wszystko przez to, że wymagają one wykonania kolektora gruntowego w formie odwiertów lub wymiennika poziomego. W przypadku domów o standardowej powierzchni (około 150 m2) konieczne jest zwykle wykonanie 2-3 odwiertów. Wiąże się to z pracami ziemnymi i wykorzystaniem ciężkiego sprzętu na działce.

Jest to jednak opcja bardzo tania w eksploatacji. Wynika to z faktu, iż temperatura gruntu poniżej strefy przemarzania nie ulega dużym wahaniom. Tym samym praca gruntowych pomp ciepła jest stabilna i utrzymuje się na stałym poziomie efektywności. Zmiany temperatur za oknem nie wpływają na jakość funkcjonowania gruntowej pompy ciepła.

Wady i zalety powietrznej pompy ciepła

W przypadku powietrznych pomp ciepła wahania temperatury (zwłaszcza w okresie zimowym, gdy spadają poniżej zera) wpływają na spadek wydajności urządzenia. Właśnie z tego powodu w niektórych okresach w roku muszą być wspomagane dodatkowym źródłem ciepła. Koszt montażu powietrznej pompy ciepła wynosi 20-30 tysięcy złotych, jest więc znacznie niższa niż w przypadku wersji gruntowej.

Największą zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności wykonywania prac ziemnych lub montażu specjalnej instalacji, co z kolei przekłada się na ostateczne koszty i oszczędność czasu. Powietrzne pompy ciepła idealnie funkcjonują w połączeniu z kotłowniami i piecami na paliwo.

Pompa ciepła - gruntowa czy powietrzna? Podsumowanie

Najlepiej skontaktować się ze specjalistami, którzy na podstawie charakterystyki okolicy i samego domu, a także potrzeb domowników, dobiorą idealne rozwiązanie. Pompa ciepła Poddębice rzetelnie przeprowadzi audyt i zaproponuje rekomendowane opcje.

Powietrzne pompy ciepła będą świetną alternatywą w sytuacjach, gdy nie możliwości wykonania kolektora poziomego, a sondy pionowe są zbyt kosztowne (np. w przypadku terenów górskich). To również opcja dobra dla osób, które chcą jedynie zmodernizować lub wesprzeć posiadany aktualnie system grzewczy. Z kolei gruntowe pompy ciepła spełnią oczekiwania osób, którym zależy na stabilności ogrzewania i dla których pompa ciepła ma być jedynym jego źródłem.

Na ostateczną decyzję wpływają również możliwości finansowe. Warto jednak pamiętać, że istnieje wiele dotacji, z których można skorzystać. Mogą one pokryć nawet od 30 do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji (w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny). Tym samym ostateczny koszt znacznie maleje.