Najważniejsze informacje na temat e-recept w jednym miejscu

Bardzo duża zmiana w sposobie wystawiania recept nastąpiła w roku 2020, kiedy to w polskiej medycynie pojawiła się e-recepta. To zamiennik tradycyjnych, papierowych recept, które poza nielicznymi wyjątkami, praktycznie przestały już funkcjonować. Warto wiedzieć, czym jest recepta elektroniczna, a także – jak można ją otrzymać i zrealizować?

Czym jest e-recepta online?

W roku 2020 wystawianie recept papierowych zostało zastąpione przez dokumenty w elektronicznej postaci. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że e-recepta wcale nie różni się od recept papierowych – zawiera dokładnie te same dane, z tym że występuje w postaci elektronicznej. To rozwiązanie korzystne nie tylko dla pacjentów i lekarzy, ale także dla środowiska. Wygenerowanie recepty online po wizycie u lekarza zajmuje zaledwie chwilę, niezależnie od tego czy konsultacja odbyła się w trybie stacjonarnym, czy też online. Pacjent, który chce wykupić przepisane leki, musi udać się do apteki ze swoim numerem PESEL oraz otrzymanym od lekarza kodem e-recepty. Na tej podstawie farmaceuta wyda przepisane środki.

Czy recepta online jest legalna?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jak wielkim zainteresowaniem pacjentów w dzisiejszych czasach cieszy się telemedycyna. Możliwość odbycia konsultacji z lekarzem i uzyskania e-recepty za pośrednictwem telefonu lub internetu to bardzo wygodna opcja, z której rok w rok korzysta coraz większa liczba osób. Nic dziwnego – przesiadywanie w długich kolejkach w przychodniach lekarskich wcale nie należy do przyjemności. Warto wspomnieć także, że w takich miejscach można zarazić się groźnymi drobnoustrojami, co nie jest pożądane zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży, osób starszych czy dzieci.

E-recepta online wystawiana po zakończonej konsultacji zdalnej to rozwiązanie w pełni legalne. Dokument wystawia uprawniony do tego lekarz, który po zapoznaniu się z sytuacją medyczną danego pacjenta, podejmuje decyzję o przepisaniu konkretnego leku. Zdalne konsultacje to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą uzyskać poradę lekarską w problematycznych sytuacjach, uniemożliwiających wizytę w stacjonarnym gabinecie – na przykład w przypadku uporczywej biegunki ze stresu. Nieco więcej na ten temat dowiedzieć się można stronie internetowej https://medspan.pl/blog/biegunka-ze-stresu-co-nalezy-wiedziec/.

Recepta online – korzyści

Ogromną zaletą recepty elektronicznej wystawianej online jest fakt, że pacjent nie musi osobiście realizować jej w aptece. Wykupić leki może każda osoba, która posiada kod oraz numer PESEL pacjenta. To szczególnie przydatne w sytuacji, kiedy pacjent jest zbyt chory na samodzielne wyjście do apteki.

Recepta online ma jeszcze jedną, bardzo istotną, zaletę – w przypadku zagubienia kodu do niej, pacjent wszystkie potrzebne informacje znajdzie na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Dostępne są tam również dane na temat dawkowania oraz sposobu zażywania przepisanych przez lekarza środków.

Śmiało można powiedzieć, że telemedycyna i e-recepty to połączenie na miarę XXI wieku. Dzięki nim każdy pacjent może uzyskać szybką, sprawną i skuteczną pomoc medyczną, niezależnie od miejsca zamieszkania.