2 zdjęcia
Moto Arena Łódź
Moto Arena Łódź
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Moto Arena Łódź to najnowocześniejszy stadion motorowy w centralnej Polsce. Obiekt oddany do użytku w 2018 roku został stworzony z myślą o dostarczaniu widowisk sportowych na miarę najlepszej ligi żużlowej na świecie. W teorii odpowiednie nachylenie toru (6% na łukach i 3% na prostych) daje zawodnikom możliwość swobodnego wyprzedzania przy jednoczesnym rozwijaniu ogromnych prędkości. To o tyle ważne, że akcje na dystansie, a nie jazda gęsiego, są esencją żużla. Jak wygląda to w praktyce, sprawdzili żużlowi statystycy skupieni wokół portalu gurustats.pl.

GuruStats przeanalizowali aż 61 z 68 meczów eWinner 1. LŻ rozgrywanych w sezonie 2022. Uwzględnili przy tym wszystkie transmitowane spotkania. Według ich obliczeń średnia mijanki dla całej ligi wyniosła w tym roku 9,82 na mecz. Sam wynik okazał się lepszy od tego w poprzednim sezonie. Jak podkreślają statystycy - w rozgrywkach eWinner 1. LŻ ciągle jednak oglądaliśmy mniej akcji na dystansie niż w PGE Ekstralidze, gdzie średnia wyniosła 10,99. W pierwszej lidze wynik ten pobito tylko na trzech stadionach: w Bydgoszczy, Zielonej Górze i Łodzi.

  • ZOBACZ TAKŻE: Łódź jest pępkiem świata. Te miejsca wyglądają identycznie jak Londyn, Nowy Jork, Paryż... [ZDJĘCIA]

I to właśnie tor na Moto Arenie okazał się bezkonkurencyjny! Średnia liczba mijanek na mecz w eWinner 1. LŻ 2022 wyniosła na nim 14,13 i była niemal o 20% większa niż w Zielonej Górze. Z kolei gdyby występująca na obiekcie drużyna H. Skrzydlewska Orzeł Łódź startowała w PGE Ekstralidze to w najlepszej żużlowej lidze świata zajęłaby trzeci wynik ustępując miejsca tylko torom w Lesznie (16,00) i Grudziądzu (15,00).

W 2022 roku na Moto Arenie Łódź oprócz domowych meczów H. Skrzydlewska Orzeł Łódź można było oglądać m.in. Mecz Narodów, jedną z rund Speedway Euro Championship czy spotkania Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów.