Chcesz wynająć mieszkanie? Dobrze się przygotuj!

Wyprowadzka z domu rodzinnego lub przeprowadzka z poprzedniego lokum to nic łatwego. Przeglądanie ofert, szukanie czegoś w odpowiednim budżecie, oglądanie raz za razem kolejnych mieszkań, mnóstwo telefonów i pytań, podpisywanie dokumentu za dokumentem.

Wyprowadzka z domu rodzinnego lub przeprowadzka z poprzedniego lokum to nic łatwego. Przeglądanie ofert, szukanie czegoś w odpowiednim budżecie, oglądanie raz za razem kolejnych mieszkań, mnóstwo telefonów i pytań, podpisywanie dokumentu za dokumentem. To niemały stres, a dodatkowo duży koszt – ceny wynajmu rosną z miesiąca na miesiąc. Nic więc dziwnego, że taka decyzja musi być naprawdę dobrze przemyślana. Jak więc przygotować się przed wyruszeniem na polowanie na wymarzone mieszkanie? Podpowiadamy!

Określenie budżetu

To, na jak duży koszt czynszu jesteśmy sobie w stanie pozwolić będzie nadrzędnym wyznacznikiem przy poszukiwaniu odpowiedniego mieszkania. Nieważne, jaki marzy nam się metraż lub ilość pokoi, na jakiej zależy nam lokalizacji, czy zwracamy uwagę na umeblowanie bądź możliwość trzymania w lokalu zwierząt albo czy wyśniły nam się duże okna na południe : jeśli coś nie jest w naszym budżecie, zwyczajnie nie możemy sobie na to pozwolić. Powinniśmy więc najpierw jasno przeliczyć, na co musimy się przygotować: jakie mamy dochody, ile opłacamy comiesięcznych abonamentów, ile wydajemy na jedzenie i rozrywki, czy spłacamy kredyty bądź pożyczki. Pamiętać należy też o odłożeniu kwoty na wpłatę kaucji, zwykle równowartości ceny wynajmu za jeden miesiąc. Wiedząc, jaką część miesięcznej pensji jesteśmy w stanie wydać na mieszkanie tak, aby móc przy tym żyć bez strachu o to, czy starczy nam do 10 kolejnego miesiąca możemy brać się za poszukiwanie lokali spełniających nasze dokładniejsze wymagania. 

Poznaj wynajmującego

Landlord, czyli osoba wynajmująca nam mieszkanie, to ktoś, kogo powinniśmy dobrze poznać – w końcu to od niego uzależnione będzie to, czy w najbliższych miesiącach i latach będziemy mieli gdzie spać. Dowiedz się, czy jest właścicielem mieszkania: ma obowiązek okazać ci akt własności, jeśli o niego zapytasz. Jeśli usłyszysz, że mieszkanie należy do kogoś innego, na przykład członka rodziny, poproś o okazanie pisemnego pełnomocnictwa. Potwierdzenie tego faktu pomoże uniknąć nieprzyjemnej sytuacji w przyszłości. Wynajmujący często lubią bombardować cię pytaniami – czy zamierzasz sprowadzać gości, czy wracasz do mieszkania o późnych godzinach, czasem jednak pytania mogą być nieco zbyt personalne. Nie musisz odpowiadać na te, które wprawiają cię w dyskomfort. Sam nie bój się zadawać pytań. Upewnij się, że wszystko, co obiecywało ogłoszenie, znajduje się w mieszkaniu i pasuje do opisu. Jeśli masz jakąkolwiek wątpliwość – pytaj i drąż. Dopytaj, czy wszystkie meble i całe wyposażenie, które widzisz podczas oglądania mieszkania będzie do twojej dyspozycji, kiedy już je wynajmiesz. Nie bój się poruszyć każdej kwestii: lepiej wiedzieć teraz, niż później odczuwać konsekwencje. Jeśli chcesz trzymać w mieszkaniu pupila lub upewnić się do tego, czy możesz tam palić, to nie zwlekaj z pytaniem.

Umowa to klucz

Jeśli mieszkanie cię zachwyciło i masz pewność co do tego, że chcesz je wynająć, to pora dopełnić formalności. Ustalcie szczegółowe informacje co do wysokości opłaty za czynsz i media oraz terminu i sposobu płatności. Jeśli otrzymujesz wypłatę wcześniej lub później, niż 10 każdego miesiąca, to postaraj się ustalić z wynajmującym wygodny termin. Warto poruszyć też temat ewentualnych podwyżek czynszu, aby być na nie wcześniej odpowiednio przygotowanym. Podpisana umowa jest gwarancją tego, że obie strony trzymać się będą ustalonych przez siebie warunków. I Ty, i wynajmujący powinniście ją podpisać i otrzymać swoją własną kopię. Jeśli z jakiegoś powodu właściciel mieszkania unika tematu umowy, to jest to bardzo zły znak i lepiej zrezygnować z tego układu jak najwcześniej. Zanim cokolwiek podpiszesz, przeczytaj dokument uważne i sprawdź, czy wszystko zgadza się z wcześniejszymi ustaleniami.