14 zdjęć
ogrody społeczne
ogrody społeczne
ogrody społeczne
ogrody społeczne
ogrody społeczne
ZOBACZ
ZDJĘCIA (14)

Ostatnie plony owoców, warzyw i ziół już zebrane. Jesień w pełni, a to oznacza intensywny czas porządków w ogrodach, które powstały na terenie Łodzi. Za nami dwie edycje programu „Ogrody Społeczne”. W ich ramach powstało blisko 30 miejsc, w których lokalna społeczność może wspólnie spędzać czas. – Dzięki temu projektowi powstało wiele ciekawych miejsc do uprawy warzyw, owoców, ziół oraz rabat kwiatowych. To pozytywnie wpływa na otoczenie miasta, upiększając je i zazieleniając. Jest to również cenny punkt dla tworzenia przyjaznych przestrzeni dla zapylaczy i zwiększania bioróżnorodności w mieście – podkreśla Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ.

POLECAMY

ulica
Najdłuższe ulice w Łodzi. Na liście nie ma Piotrkowskiej. Kto liderem?
fot. ŁÓDŹ.PL
Punkty widokowe w Łodzi. Skąd zobaczysz wyjątkową panoramę miasta? [ZDJĘCIA]

Alpaki i ogród warzywny świetne na stres

Każdy z ogrodów otrzymał od miasta dofinansowanie na stworzenie własnej przestrzeni. W ten sposób powstał między innymi ogród „Alpaki Miód Malina”, w którym wykorzystano sporą przestrzeń do posadzenia drzew i krzewów. To z kolei zainspirowało mieszkańców do dalszych działań i w tej chwili w ogrodzie mieszkają również alpaki. Miejsce to łączy funkcję prowadzenia biznesu, pasji i sąsiedzkiej uprawy miejskiej w otoczeniu zwierząt.

Ciekawym przykładem jest również  „Sąsiedzki Ogród Warzywny”, który powstał na osiedlu Recanto, przy ulicy Senatorskiej. Udało się zorganizować niewielką przestrzeń na terenie osiedla, gdzie sąsiedzi wspólnie uprawiają między innymi pomidory, dynie czy zioła. – Ogród Społeczny powstał dzięki miejskiej dotacji, a to zmotywowało nas do dalszych działań. Stworzyliśmy sąsiedzką grupę i regularnie spotykamy się, by dbać o to, co już mamy i sadzić kolejne warzywa, owoce i zioła. W ostatnim czasie zorganizowaliśmy sobie jesienne warsztaty, dzięki czemu możemy wspólnie, w ciekawy sposób, spędzać czas. Warto pamiętać o pozytywnym wpływie uprawiania warzyw. To prawdziwa hortiterapia. Można się odstresować, zapomnieć o codziennej gonitwie, a przy okazji motywować się nawzajem do zdrowego odżywiania – mówi Aleksandra Przedecka, inicjatorka społecznego ogrodu.

Każdy może stworzyć własny ogród społeczny!

Na mapie Łodzi jest już prawie 30 ogrodów społecznych, ale to nie koniec. - Już teraz zapowiadamy III edycję programu „Ogrody Społeczne”. Forma oraz szczegóły zostaną podane wczesną wiosną przyszłego roku. Zachęcamy do śledzenia aktualności na naszej stronie internetowej uml.lodz.pl/ekoportal – zachęca Riemer.

Ogrody nie muszą służyć tylko do uprawy roślin. W takim miejscu lokalna społeczność może wspólnie spędzać czas, w zależności od zainteresowań, może to być również miejsce warsztatów, wydarzeń sportowych czy kulturalnych. Ogród może założyć właściwie każdy, lecz najczęściej robią to organizacje, nieformalne grupy lub instytucje pozarządowe, które z czasem oddają go pod opiekę lokalnej społeczności.