Kiedy udać się do podologa?

Podolog cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Praca tego specjalisty łączy w sobie kosmetologie i medycynę. Zadanie podologa można streścić w kilku słowach: diagnozuje i leczy schorzenia stóp i paznokci. Sprawdź, kiedy zasięgnąć jego rady.

Kim jest podolog?

Zadaniem podologa jest diagnoza zmian chorobowych dotykających stóp pacjenta oraz ich leczenie i profilaktyka. Trzeba pamiętać, że ten specjalista nie jest lekarzem, a jego pacjenci są raczej klientami. Jednakże zakres jego wiedzy i praktyki wykracza poza kompetencje na przykład kosmetyczki. Gabinet podologiczny Łódź zajmuje się między innymi zwalczaniem grzybicy stóp, kurzajek, odcisków, brodawek, pękających pięt czy wrastających paznokci. Jak zatem widać, spectrum chorób dotykających stopy, jest szeroki. Kiedy więc zgłosić się do gabinetu?

Na czym przebiega wizyta u podologa?

Podolog zaczyna od wywiadu i prawdopodobnie podczas pierwszej rozmowy zapyta o ogólny stan zdrowia i listę zażywanych leków, o przebyte kontuzje i tryb życia. Kolejnym etap badania skupia się na poznaniu symetrii stóp i stawiania kroków. Badanie skupia się też na sprawdzeniu kształtu i wysklepienia stopy, nacisku, ewentualnego obciążenia. Na badaniu ortopedycznym, pozwalającym ocenić siłę i ruchomość stawów. Na https://podologlodzmajagortat.pl/ prócz kwestii profilaktycznych na życzenie klienta możliwe jest wykonanie profesjonalnego pedicure, który, nie tylko spełni funkcje estetyczne, ale też będzie zdrowy dla naszych paznokci.

Pedicure u podologa a u kosmetyczki

W przeciwieństwie do zabiegu wykonywanego w gabinetach kosmetycznych podolog ominie popularny zabieg moczenia stóp w wodzie, aby nie doszło do zmian skórnych i podrażnień. Zrogowaciały naskórek usuwa się skalpelem, a tak uwielbiana frezarka służy tylko wygładzeniu skóry. W gabinecie nie maluje się paznokci lakierem hybrydowym (hybrydy utwardzają paznokieć, który pod wpływem nacisku obuwia może ulec uszkodzeniu) oraz dobiera się preparat pielęgnujący. Sam zabieg może potrwać nawet godzinę. Nie koncentruje się tylko na względach estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych.

Kiedy udać się do podologa?

Często ograniczenia ruchowe w obrębie kości i stawów, a także zmiany skórne i na paznokciach, w tym deformacje (np. haluksy) oraz infekcje są sygnałem, aby skorzystać z usług podologa. Jeśli zmagasz się z reumatyzmem, wizyta taka też będzie wskazana. Co więcej, można zgłosić się samemu, gdyż nie wymaga się tu skierowania od lekarza rodzinnego.

Jak przygotować się do wizyty?

Wizyta wymaga odpowiedniego przygotowania. Pamiętaj, aby bezpośrednio przed zabiegiem:

  • W domu umyć stopy w wodzie i delikatnym mydłem,
  • Dokładnie zmyć lakier,
  • Nie nakładać żadnych kosmetyków ani maści,
  • Nie obcinać paznokci, nie piłować ich, nie ścierać stóp,
  • Przygotować obuwie (nie nowe, lecz aktualnie noszone), w razie gdyby miały zostać dobrane wkładki

Na koniec pamiętaj, że podolog jest wykwalifikowanym ekspertem, dlatego nie powinno się stresować pierwszą wizytą ani diagnozą. Przełamanie strachu jest pierwszym korkiem do zdrowych, pięknych stóp.