UM Łódź: Historia kanalizacji w Łodzi. Którą kamienicę podłączono do niej jako pierwszą? [ZDJĘCIA]

2 min czytania

Wśród europejskich miast Łódź była niechlubnym wyjątkiem 600 tys. mieszkańców żyło bez kanalizacji i wodociągów. Ścieki zalewały ulice i zanieczyszczały rzeki. Zawartość dołów kloacznych wywożono furmankami oraz nieszczelnymi beczkowozami na okoliczne pola. Z powodu dramatycznych warunków sanitarnych szerzyły się choroby: tyfus, dur brzuszny, czerwonka.

Pierwsza w Łodzi kamienica z kanalizacją

Budowę miejskich kanałów rozpoczęto dopiero w 1925 r. Pierwszą kamienicą podłączoną do sieci kanalizacyjnej (3 września 1927 r.) był budynek stojący przy skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Kopernika (Gdańska 106). W archiwach ZWiK-u zachowały się podanie właściciela, plany budowlane oraz protokół odbioru technicznego inwestycji z numerem 1”.

Kliknij, żeby zobaczyć jak wygląda pierwsza w Łodzi kamienica z kanalizacją

Budowie kanalizacji w Łodzi pomogły” przedwojenne kryzysy gospodarcze. Skąpe zasoby finansowe miasta uzupełniano państwowymi dotacjami na zatrudnianie bezrobotnych. Pracowali oni przy budowie kanałów i regulacji rzek. Roboty postępowały wolno, często też je przerywano z powodu braku kolejnych transz pieniędzy.

Podziemna rzeka Lamus będzie wydobyta na powierzchnię. Przepłynie przez park im. J. Kilińskiego

Ukryte skarby Łodzi: katedra na Stokach, kanały i podziemne rzeki [ZDJĘCIA]

Przymusy kanalizacyjne

Właściciele kamienic nie chcieli przyłączać się do miejskich kanałów. Twierdzili, że nie stać ich na te inwestycje. Wprowadzano więc tak zwane przymusy kanalizacyjne”. Po zbudowaniu kanału miejskiego w ulicy kamienicznicy mieli zaledwie 12 miesięcy na podłączenie się do sieci. Po przekroczeniu tego terminu miasto budowało przyłącze, a kosztami inwestycji obciążano właściciela nieruchomości.

Do II wojny światowej w Łodzi powstało zaledwie 105,5 km kanałów i to tylko w ścisłym centrum miasta. Obecnie jest ich ponad 2000 km. Do 1939 r. uzbrojono w kolektory ściekowe zaledwie ¼ łódzkich ulic. Włączono do nich niecałe 3 tys. nieruchomości, czyli zaledwie 16% wszystkich budynków! Oddana do użytku w 1932 r. oczyszczalnia ścieków na Lublinku miała tylko urządzenia do mechanicznego oczyszczania ścieków. Problem zaopatrzenia mieszkańców w wodę z miejskiej sieci rozwiązany został dopiero po II wojnie światowej.

Autor: krystian