Truskawki – wartości odżywcze, wpływ na zdrowie, nasiona truskawek

Truskawki to niezwykle popularne owoce sezonowe. Ich aromatyczny zapach kojarzy się nam z latem. Warto wykorzystać sezon na truskawki w stu procentach, gdyż owoce te są nie tylko przepyszne, ale też bardzo zdrowe i niskokaloryczne. Co powinniśmy wiedzieć o walorach odżywczych i uprawie truskawek?

Truskawki – podstawowe informacje

Truskawki, a właściwie poziomki truskawki to rośliny, które zaliczamy do rodziny różowatych. Mało kto zdaje sobie sprawę, że truskawki powstały na skutek skrzyżowania poziomki chilijskiej z wirginijską, co nastąpiło przez przypadek w osiemnastym wieku. Truskawki to rośliny uprawne, które uprawia się ze względu na smaczne, soczyste owoce. Są one szczególnie popularne w krajach o umiarkowanym (a także bardziej surowym) klimacie. Współcześnie uprawia się wiele odmian truskawek. Polska jest liczącym się w świecie producentem tych owoców.

Jakie walory odżywcze posiadają truskawki?

Truskawki to owoce charakteryzujące się wysokimi walorami odżywczymi. Zawierają one duże ilości witaminy C (już jednak szklanka tych owoców jest w stanie dostarczyć nam więcej kwasu askorbinowego niż wynosi dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka). Truskawki zawierają również komplet witamin z grupy B i witaminę E. Są one szczególnie bogate w minerały takie jak:

  • potas,
  • magnez,
  • cynk,
  • żelazo,
  • mangan,
  • fosfor,
  • wapń.

Dojrzałe osoce dostarczają nam takich substancji jak flawonoidy, antocyjany, bromelina, kwasy fenolowe, błonnik, fitoncydy, kwas elagowy.

Jak truskawki wpływają na nasze zdrowie?

Truskawki bezsprzecznie należą do najzdrowszych owoców. Jako, że zawierają one duże ilości witamin, minerałów i innych prozdrowotnych substancji, są w stanie chronić ludzki organizm przed niebezpiecznymi w skutkach niedoborami.

Związki zawarte w truskawkach wspierają funkcjonowanie układu odpornościowego. Mogą chronić nawet przez chorobami nowotworowymi (związki o działaniu przeciwnowotworowym to między innymi polifenole, błonnik, czy witaminy C i E).

Spożywanie truskawek może obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi i zmniejszyć tym samym ryzyko zachorowania na miażdżycę. Istnieją badania sugerujące, że spożycie trzech porcji truskawek dziennie może zredukować prawdopodobieństwo zawału serca nawet o jedną trzecią.

Jako, że truskawki posiadają niski indeks glikemiczny, mogą po nie sięgać osoby chorujące na cukrzycę. Udowodniono, że owoce te są w stanie zmniejszać powikłania towarzyszące cukrzycy typu I.

Truskawki działają moczopędnie, dzięki czemu pomagają oczyszczać organizm z toksyn i chronią nasze nerki. Dzięki zawartości błonnika wpływają one korzystnie na funkcjonowanie układu pokarmowego.

Aromatyczne truskawki są słodkie, a jednocześnie niskokaloryczne, co sprawia, że nadają się idealnie dla osób będących na diecie redukcyjnej. Regularne spożywanie tych owoców zaspokaja nasz apetyt na słodycze i przyspiesza przemianę materii.

Nasiona truskawek – co powinniśmy wiedzieć o ich uprawie?

W naszym przydomowym ogrodzie nie powinno zabraknąć truskawek. Owoce z własnej uprawy smakują doskonale, są też znacznie zdrowsze od truskawek kupowanych w sklepach (o których pochodzeniu i sposobie uprawy nie wiem praktycznie nic).

Truskawki uprawia się z sadzonek lub nasion (istnieją odmiany truskawek, które rozmnaża się jedynie z nasion). Jeżeli zdecydujemy się na uprawę z nasion musimy mieć świadomość, że rośliny, które z nich wyrosną nie będą jednorodne, nie będą również powielały cech rośliny matecznej. Nasiona można wysiewać do skrzynek już w lutym. Gdy pojawią się pierwsze kiełki, należy przykryć donice folią.

Najpopularniejsze odmiany z nasion to:

https://www.esklep.legutko.com.pl/truskawka-/582-truskawka-tempation-do-pojemnikow--5903837485000.html oraz https://www.esklep.legutko.com.pl/warzywa/583-truskawka-tresca-do-gruntu--5903837485130.html

Truskawki sadzi się do gruntu wiosną i latem. Potrzebują one stanowiska nasłonecznionego. Idealna gleba do uprawy truskawek jest lekka, przepuszczalna, bogata w próchnicę, o lekko kwaśnym pH.

Na rynku dostępne są nasiona odmian truskawek owocujących jednokrotnie, a także powtarzających owocowanie (takie odmiany mogą dawać owoce od wiosny do jesieni, jednak nie zapewniają obfitego plonu w jednym czasie – z tego względu nadają się do uprawy jedynie na własny użytek).