Kalibracja alkomatu. Czy jest niezbędna i kiedy ją wykonać?

Alkomat jest niezwykle przydatnym urządzeniem – daje możliwość szybkiego i łatwego sprawdzenia stanu trzeźwości. Używanie alkomatu przed rozpoczęciem jazdy, gdy nie jest się w 100% pewnym swej trzeźwości pomaga uniknąć poważnych problemów. Każdy, kto chociaż raz interesował się zakupem alkomatu spotkał się z określeniem „kalibracja”. Czym ona jest i czy jej wykonanie jest niezbędne? Sprawdź w naszym artykule.

Kalibracja alkomatu – co to jest?

Kalibracja alkomatu to skonfigurowanie oprogramowania, tak aby wskazywał on prawidłowe wartości ilości alkoholu w wydychanym powietrzu. Kalibracja polega na poddaniu urządzenia szeregom testów na symulatorach, które pozwalają technikom na wprowadzenie optymalnych ustawień. Kalibracja wymaga przekazania alkomatu serwisantom, którzy szybko wykonają niezbędne czynności i przekażą urządzenia z powrotem właścicielowi. Wykonywanie kalibracji jest wiec niezbędna, aby wyniki były rzetelne. Brak serwisowania urządzenia może spowodować znaczne zafałszowanie wyniku, co może spowodować, że kierowca będzie prowadził samochód pod wpływem alkoholu, mimo przeprowadzenia testu na alkomacie.

Kiedy wykonać kalibrację alkomatu?

Producent zawsze wskazuje optymalny czas, po którym należy przeprowadzić kalibrację alkomatu. Zazwyczaj jest to 6 lub 12 miesięcy. Dodatkowo może zostać wskazana liczba testów, po której również należy oddać alkomat do serwisu (zazwyczaj minimum 100 testów). Takie informacje można znaleźć w instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia. Kalibracja jest również niezbędna, gdy użytkownik zauważy duże odchylenia między wskazaniami alkomatu a rzeczywistością. Przykładem może być sytuacja, w której po wypiciu alkoholu alkomat wskazuje 0 promili lub gdy braku spożywania alkoholu użytkownik w teście uzyskuje wynik, który wskazuje na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

Kiedy alkomat może wskazywać błędny wynik?

Alkomat ocenia zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, a to oznacza, że wszystkie produkty, które zawierają nawet niewielkie ilości alkoholu mogą spowodować, że wynik na alkomacie będzie dodatni. Dotyczy to np. płynów do płukania jamy ustnej, czy ciast bądź cukierków z alkoholem. Oczywiście kilka cukierków nie spowoduje, że jest się pijanym i nie można prowadzić auta, dlatego można tu mówić o zafałszowaniu wyniku. W takiej sytuacji zazwyczaj wystarczy odczekać 15 minut i powtórzyć badanie.