Czy Łódź to dobre miejsce na inwestycję mieszkaniową? Sprawdź

Miasto możliwości – taki przydomek zyskała w ostatnich latach Łódź w środowisku inwestorów. Eksperci twierdzą, że popyt na nowe mieszkania to wciąż ogromne koło zamachowe dla działalności deweloperskiej na terenie miasta. Czy tak rzeczywiście jest? Sprawdzamy!

Już w 2019 roku Łódź została uznana za najszybciej rozwijające się miasto w Polsce przez jury plebiscytu CEE Shared Services And Outsourcing Awards[1]. Na tytuł ten złożyło się wiele cech, które przyciągają do miasta inwestorów. Poza doskonałą lokalizacją, rozwiniętym systemem komunikacji oraz pakietem zachęt, jakie oferuje im samorząd, znaczenie ma unikatowa atmosfera przemysłowej Łodzi oraz zaplecze akademickie.

Łódź placem budowy

Takie otoczenie to mocny impuls demograficzny, cenny w czasach, gdy polskie miasta walczą o zatrzymanie miejscowych i przyciągnięcie nowych mieszkańców. Dowodem na to, że Łódź wciąż intryguje, jest niesłabnący popyt na nowe mieszkania obserwowany przez deweloperów.

- Łódź wyzbyła się już kompleksów względem innych miast, na czele z Warszawą. Swoje centra lokują tu międzynarodowe korporacje, rosną średnie pensje, a oferta edukacyjna i usługowa nieustannie się powiększa – wymienia Bartosz Tomaszewski, kierownik biura sprzedaży Grupy Murapol inwestującej w Łodzi od kilku już lat. – Popyt na mieszkania jest tak duży, że w tym mieście sprawdzają się nawet wieloetapowe inwestycje – przekonuje. Jeden z projektów dewelopera – Murapol Nowa Przędzalnia – doczekał się już V etapu, który za chwilę będzie wprowadzany do sprzedaży. To dobry prognostyk dla rynku.

Komunikacja w Łodzi sprzyja inwestycjom

Łódź jako trzecie pod względem liczby mieszkańców polskie miasto musi dbać o wydolną komunikację[2]. Oczekują tego nie tylko inwestorzy, ale i sami mieszkańcy. Jako że jedną z kluczowych dla decyzji o zakupie mieszkania deweloperskiego w Łodzi jest lokalizacja, budowniczowie próbują zadbać o to, by ich osiedla powstawały w miejscach, do których łatwo dojechać zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską.

Niezwykle ważna jest też komunikacja dalekobieżna, którą ułatwia centralne położenie miasta na mapie Polski, sprzyjające krzyżowaniu się szlaków komunikacyjnych. Przejeżdżająca przez Łódź kolej oraz sieć szybkich dróg i obwodnic pozwalają dostać się do Warszawy czy Poznania, w stosunkowo krótkim czasie. Miasto ma własne regionalne lotnisko, a od największego w Polsce portu lotniczego Warszawa Okęcie dzieli je zaledwie 130 km.

Łódź – mieszanka historii i nowoczesności

Inwestujący w Łodzi mają też niepowtarzalną szansę wpisać się swoimi projektami w wyjątkowy charakter miasta. Industrialna przeszłość, którą odzwierciedla unikatowa zabudowa, otwiera przestrzeń dla architektów. Loftowy desingn z kolei przyciąga nabywców, którzy od nowego lokum oczekują czegoś więcej niż tylko czterech ścian.

Nie bez znaczenia dla lokalizacji nowych mieszkań w Łodzi są też publiczne inwestycje, takie jak Nowe Centrum Łodzi, rewitalizacja zabytków czy planowana budowa nowoczesnego ogrodu zoologicznego. Przemysł czasu wolnego to niezwykle ważny aspekt, na który zwracają uwagę zagraniczni inwestorzy, decydujący się otwierać nowe miejsca pracy. To nie lada atut, który skłoni do przeprowadzki najlepszych specjalistów z Polski i Europy.

Opłacalność inwestycji w nieruchomości

Ze względu na rozwój lokalnego rynku pracy oraz akademicki charakter Łodzi, w mieście opłaca się kupować mieszkania nie tylko dla siebie, ale i z myślą o wynajmie. Najnowsza analiza wykonana na zlecenie łódzkiego magistratu wskazuje, że o ile wzrost czynszów nastąpił w całym kraju, o tyle w Łodzi

zjawisko to miało jedną z największych dynamik[3]. Dla kontrastu średnie ceny mkw. mieszkania na rynku pierwotnym w Łodzi są wciąż niższe niż na 5 pozostałych dużych polskich rynkach, co czyni inwestycję w nieruchomość niezwykle opłacalną[4]. Zwłaszcza w czasach wysokiego ryzyka utraty wartości pieniądza w czasie.

Deweloperzy mają tego świadomość i m.in. dlatego należy się spodziewać, że w najbliższych latach nie przestanie przybywać nowych inwestycji mieszkaniowych w Łodzi. W tym także wieloetapowych.

 

 

[1] https://uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/lodz-najszybciej-rozwijajacym-sie-miastem-w-polsce-id25875/2019/2/5/

[2] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/ludnosc/ludnosc-stan-i-struktura-ludnosci-oraz-ruch-naturalny-w-przekroju-terytorialnym-stan-w-dniu-30-06-2020,6,28.html

[3] https://uml.lodz.pl/files/public/uploads/RAPORT_LODZKI_RYNEK_MIESZKAN_NA_WYNAJEM_v2_final_30-07-2020-net-1_po_akcepcie.pdf

[4] https://www.jll.pl/pl/trendy-i-analizy/badanie/rynek-mieszkaniowy-w-polsce