Zakup fabrycznie nowego iPhone’a to nie lada wydatek, który skutecznie utrudnia wielu miłośnikom nowoczesnych technologii pozyskanie, zdaniem wielu, najlepszego smartfona w historii. Istnieje jednak sposób na to, aby zaopatrzyć się w dobrego iPhone’a w bardzo przystępnej cenie. Jak to zrobić? iPhone z drugiej ręki to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą nieco zaoszczędzić na zakupie smartfona Apple. Używane iPhone’y mogą jednak kryć w sobie wiele pułapek, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem.
Używany iPhone: numer IMEI
„Prześwietlanie” iPhone’a warto rozpocząć od sprawdzenia jego numeru IMEI, który przypisany jest do każdego smartfona, nie tylko tego pochodzącego spod egidy Apple. Dzięki temu unikatowemu numerowi identyfikacyjnego można dowiedzieć się nieco więcej o historii telefonu, np. czy pochodzi z kradzieży, został zgubiony czy też jego poprzedni właściciel zwlekał z opłacaniem rachunków. Sprzedający iPhone’a przed dokonaniem transakcji powinien udostępnić kupującemu numer IMEI iPhone’a, choć wcale nie musi tego robić. Jednak jest to najczęściej oznaka, że ze smartfonem może być coś nie tak.
Używany iPhone: blokady
Kupując telefony poprzez aukcje internetowe zawsze istnieje ryzyko oszustwa, które pierwotnie wcale na takie nie wygląda. Sprzedający sprytnie ukrywają fakt, że iPhone posiada blokadę simlock, która nie jest już tak powszechnie stosowana przez operatorów sieci komórkowych jak jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Zdjęcie blokady karty SIM nie stanowi większego problemu i bardzo często przeprowadzane jest całkowicie za darmo, jednak problem pojawia się w momencie, gdy simlock w iPhonie został nałożony przez zagraniczną sieć komórkową. Blokadę również można ściągnąć, jednak jest to wydatek rzędu kilkuset złotych. Co więcej, iPhone’y pochodzące z rynków zagranicznych to również ryzyko zakupu smartfona, który nie będzie dostosowany do częstotliwości LTE w naszym kraju.
Używany iPhone: stan techniczny
Sporym wyzwaniem dla kupującego jest samodzielna ocena stanu technicznego, który ma realny wpływ nie tylko na wartość używanego iPhone’a, ale również na komfort jego codziennego użytkowania. Co prawda uszkodzenia mechaniczne są widoczne gołym okiem, bo trudno przeoczyć pęknięty ekran czy porysowaną obudowę, jednak oszacowanie kondycji wewnętrznych podzespołów bez specjalistycznej wiedzy może nie przebiec w odpowiedni sposób. Warto zatem poprosić o pomoc znajomego znającego się na sprzęcie Apple lub udać się do nieautoryzowanego serwisu iPhone z prośbą o przeanalizowanie stanu najważniejszych komponentów takich jak płyta główna, pamięć RAM czy bateria. Najczęściej są to usługi odpłatne, jednak często nie przekraczają kwoty kilkudziesięciu złotych.
Używany iPhone z usterkami
Nie jest tajemnicą, że używane telefony z wyraźnymi śladami uszkodzeń będą stanowić znacznie tańszy zakup, nawet biorąc pod uwagę koszty naprawy iPhone’a we własnym zakresie. Wymiana szybki iPhone 8 plus to nie problem dla profesjonalnego serwisu iPhone, których na mapie Polski wciąż przybywa. Naprawa wyświetlacza w iPhonie jest jedną z najpowszechniejszych usług świadczonych przez pogwarancyjne punkty pomocy technicznej Apple, jednak warto wybierać tylko te, które cieszą się uznaniem wśród klientów. Przy okazji wymiany wadliwego ekranu iPhone można dokonać dalszych oględzin używanego smartfona, zwłaszcza jeśli ma za sobą kilka lat intensywnej pracy lub chcemy dokonać w nim pewnych modyfikacji sprzętowych.