Ogólne informacje związane z przypadkami koronawirusa SARS-CoV-2

Pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem COVID-19 lub obecnie zwanym jako SARS-CoV-2, odnotowano w Chinach. Wirus zaczął w tym kraju rozprzestrzeniać się w zawrotnym tempie i obecnie ilość zarażeń przekroczyła 80 tysięcy osób. Jeśli chodzi o europejskie kraje to wyraźnie widać na przykładzie północnych Włoch, że wirus tutaj również wymknął się spod kontroli, gdzie notowane są kolejne zachorowania. Z tego też względu sporo mówi się o tym w jaki sposób uniknąć zarażenia, szczególnie jeśli mamy kontakt z osobami chorymi.

Kilka ważnych zaleceń podało Polskie Ministerstwo Zdrowia na podstawie informacji z WHO. Jak donoszą koronawirus wiadomości ze świata w większości przypadków zalecenia podawane przez różne instytucje nie różnią się wiele i najczęściej zwraca się uwagę na to, aby często myć ręce używając wody i mydła. Już teraz wiadomo, że niedługo dostępne będą komercyjne testy na koronawirusa w Polsce. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z mydła i wody zalecane jest, aby używać płynów i żelów, które powstały na bazie alkoholu, z jego zawartością przynajmniej 60%. Jeśli przejawiamy symptomy zarażenia i następuje kichanie lub kaszel to należy to robić w taki sposób, aby nie rozpylać wirusów dookoła.

Profilaktyka w walce z wirusem

Można skorzystać z chusteczki higienicznej lub ewentualnie zakryć twarz dłonią lub łokciem. Należy koniecznie umyć ręce, aby nie rozprowadzać wirusa w dalszym ciągu na otoczenie. Jeśli zauważymy osoby chore, które kaszlą lub kichają należy zachować od nich przynajmniej jeden metr odległości. Istotne jest również to, że w przypadku gorączki, kaszlu i duszności koniecznie skonsultować się z lekarzem, ponieważ tego typu objawy mogą mieć różne przyczyny. Dopiero dokładne badanie pozwoli wykluczyć lub potwierdzić obecność wirusa w organizmie.

Ciężki przebieg choroby związany z koronawirusem przebiega w 15 do 20% przypadków. W większości jednak choroba ma łagodny przebieg, a do zgonów dochodzi w zaledwie 2 do 3% przypadków. Można zauważyć pewną korelację w tym, że osoby młode są bardziej odporne na działania wirusa, natomiast starsze osoby, szczególnie z chorobami przewlekłymi mają zdecydowanie większe problemy w zetknięciu się z SARS-CoV-2.