Niecodzienna lekcja historii poświęcona Policji Państwowej -  fot. Monika Pawlak / UMŁ
Niecodzienna lekcja historii poświęcona Policji Państwowej , fot. Monika Pawlak / UMŁ

- Dziękuję za te zajęcia i wiedzę jaką zyskali uczniowie. Zwłaszcza, że w podręcznikach wielu zaprezentowanych dziś ciekawostek się nie znajdzie - powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, dodając: - Znajomość historii jest bardzo ważnym elementem wychowania młodego pokolenia, dlatego tak ważne jest, by wzbogacać program nauczania w każdej możliwej formie.

Inicjatorem prowadzenia podobnych zajęć w szkołach, nie tylko łódzkich, jest Jarosław Olbrychowski, prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Dotychczas w Łodzi odbyło się ich 30, a w skali kraju już 170.

- Spotykam się z uczniami szkół wszystkich szczebli, ale prowadzę także warsztaty historyczne dla policjantów - powiedział Jarosław Olbrychowski, dodając: - Chcę nie tylko edukować, ale zachęcać do wstępowania do służby, stąd między innymi zajęcia w szkołach średnich, kiedy to młodzież decyduje o swojej przyszłości.

Z okazji 100-lecia powstania polskiej policji Stowarzyszenie wydało album "Widziani oczami pokoleń. Rodziny policyjne II RP", który traktuje o historii policjantów i ich rodzin z Łodzi i województwa łódzkiego. Jeden z egzemplarzy został w łódzkiej "jedynce", w szkolnej bibliotece będzie służył uczniom, którzy zechcą poszerzyć zdobytą w czasie lekcji wiedzę.

Dziś kolejna lekcja, tym razem w Szkole Podstawowej nr 58.