Metody osuszania ścian

Jeżeli budynek mieszkalny narażony jest na działanie wody, aby uniknąć problemów z wilgocią powinna być wykonana odpowiednia izolacja ścian fundamentowych. Szczególnie wtedy, kiedy budynek położony jest w pobliżu zbiorników wodnych. W tym przypadku ważna jest hydroizolacja piwnicy, aby uniknąć jej zalania. Nie należy też zapomnieć o tym, jak ważna jest izolacja fundamentów w starym domu. Na rynku jest wiele firm, które oferują usługi z wykorzystaniem najnowszych materiałów i technologii. Dzięki czemu izolacja starych fundamentów nie powinna stanowić żadnego wyzwania. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów nie jest w obecnych czasach też bardzo kosztowna. Chociaż dobrze wykonana izolacja przeciwwilgociowa powinna być przeprowadzona starannie, przez odpowiednio wykwalifikowaną ekipę remontowo-budowlaną. Dlatego nie można oszczędzać na pracach budowlanych. Oszczędności można szukać na etapie urządzania wnętrza budynku, a nie na izolacji fundamentów czy termomodernizacji. Izolacja pionowa jak i izolacja pozioma powinny być dostosowane indywidualnie do każdego budynku.
Jakie metody dostępne są na rynku?
Metoda iniekcji krystalicznej jest coraz bardziej popularna i polega na wlewaniu roztworu odpowiednich środków chemicznych do równolegle nawierconych otworów. Preparaty te wnikają do wnętrza ściany i ulegają krystalizacji, dzięki czemu powstaje warstwa izolująca, która zapobiega przedostawaniu się wody. Izolacje przeciwwilgociowe mogą być wykonane metodą podcinania fundamentów. Metodę tę można zastosować w różnych wariantach. Metoda wciskania blachy metalowej działa na zasadzie wprowadzania blachy falistej prostopadłe do muru. Metoda ta wykonywana jest zazwyczaj za pomocą młotów udarowych. Można też podciąć mury ręcznie, dzięki wykuwaniu cegieł lub wykonać podcinanie murów za pomocą piły łańcuchowej lub tarczowej. Poprzez poziome przecięcie muru. Na rynku jest również dostępna metoda elektro - fizyczna osuszania.
Metody osuszania z których nie warto korzystać
Osuszanie mikrofalowe to jedna z metod dostępnych na rynku, jednak jest ona kosztowna i pracochłonna. Na dodatek można suszyć powierzchnię tylko punktowo i w miejscach do których jest dostęp zarówno z jednej jak i drugiej strony. Metoda ta ma swoje wady, ponieważ nie daje gwarancji skuteczności na długie lata i może wymagać kosztownych prac związanych z osuszaniem piwnicy. Osuszanie promiennikami podczerwieni działa jedynie punktowo tak jak w przypadku suszenia mikrofalowego. Poza tym osuszanie tą metodą trwa bardzo długo i nie daje gwarancji ochrony przed wilgocią na kolejne lata. Można też skorzystać z osuszenia kondensacyjnego, ale jest to metoda czasochłonna i skuteczna tylko w szczelnie zamkniętych pomieszczeniach. Poza tym wiąże się z dużym poborem prądu. Na rynku dostępna jest też metoda osuszania adsorpcyjnego, jednak jest ona również czasochłonna i kosztowna. Niestety nie osusza murów i posadzek. Dodatkowo metoda ta zużywa dużo energii elektrycznej i nie nadaje się do osuszenia budynków. Izolacja pozioma fundamentów, jak i izolacja pionowa ścian fundamentowych to bardzo ważne zadanie jakie trzeba wykonać podczas budowy domu. Hydroizolacja fundamentów, czy izolacja piwnicy powinny być przeprowadzone w sposób staranny i dokładny. Jeżeli chcemy mieć dobrze przygotowane fundamenty - izolacja powinna być wykonana w taki sposób, aby ochraniała dom na długie lata. Pionowe zabezpieczenie ścian przed wilgocią jaki i ocieplenie budynku, powinny zapewnić jak najlepszy komfort jego mieszkańcom.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski