Modernizacja oddziału realizowana była w ramach projektu „Budowanie nowoczesnego muzeum dzięki innowacyjnym rozwiązaniom. Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi placówką kreatywną” i miała na celu poprawę komfortu osób odwiedzających, w szczególności przystosowanie placówki do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ważnym aspektem przeprowadzonych prac było umożliwienie prowadzenia warsztatów edukacyjnych oraz spotkań dla łodzian, dzięki zmianie systemu ogrzewania i montażu klimatyzacji.

- W ramach projektu wykonano m.in. prace konserwatorskie i budowlane, w tym. remont ścian, rampy kolejowej z otoczeniem, remont i termomodernizację dachu, instalacji wod-kan, centralnego ogrzewania wraz z kotłownią, systemu wentylacji oraz instalacji elektrycznej, słaboprądowej (w tym teleinformatycznej) w celu obsługi nowego wyposażenia. Zmodernizowano systemy antywłamaniowe i telenadzoru. Kompleks został zabezpieczony pod kątem p.poż. Wykonano także nowy podjazd dla osób z niepełnosprawnościami przy Holu Miast wraz z położeniem nawierzchni betonowej wokół budynku. Zakupiono nowe wyposażenie, m.in. system sterowania multimediów, rzutnik multimedialny, 2 kioski multimedialne, system nagłośnienia – mówi Jacek Wawrzynkiewicz, dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

- Ten remont jest mi – historykowi - szczególnie bliski. Cieszę się, że udało się nam zapewnić niezbędne na niego środki, łącznie blisko milion siedemset zł, z czego dofinansowanie z RPO wyniosło 700 tys. zł, a milion zl dał magistrat , Efektem wykonanych prac jest nowoczesna przestrzeń wystawiennicza, możliwość poszerzenia oferty muzeum oraz zwiększenie wygody odwiedzających. Sercem i duszą placówki będzie realizowany od 2015 r niezwykły projekt ekspozycyjny makiety łódzkiego getta. Prace nad nim potrwają do końca roku, ale już teraz zapraszamy do oglądania makiety na stałej ekspozycji – dodaje wiceprezydent Piątkowski.

Stacja Radegast jest oryginalnym budynkiem kolejowym z 1941 r. W czasie II wojny światowej była związana z gettem, utworzonym przez Niemców w 1940 r. w Łodzi. Początkowo obiekt pełnił funkcję punktu przeładunkowego żywności i surowców przeznaczonych dla ludności i zakładów pracy getta. Od stycznia 1942 r. stał się miejscem  wywózek ludności żydowskiej do obozów zagłady. Dziś budynek jest miejscem pamięci, elementem Pomnika Zagłady Litzmannstadt Getto oraz siedzibą oddziału Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. W jego zabytkowym wnętrzu eksponowana jest wspomniana makieta getta łódzkiego oraz prowadzone są działania edukacyjne.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.