Konstantynów Łódzki uczci 15 lat pamięci ofiar niemieckiego obozu

Konstantynów Łódzki po raz piętnasty odda hołd ofiarom niemieckiego obozu przesiedleńczego. To wyjątkowe wydarzenie przypomina o tragicznych losach tysięcy ludzi, których pamięć wciąż jest żywa dzięki lokalnej społeczności.
- Konstantynów Łódzki i miejsce pamięci ofiar niemieckiego obozu
- Historia niemieckiego obozu w Konstantynowie Łódzkim i jego znaczenie dla miasta
Konstantynów Łódzki i miejsce pamięci ofiar niemieckiego obozu
Już 17 maja o godzinie 10.00 w kościele Miłosierdzia Bożego przy ulicy Cmentarnej odbędzie się msza święta, która rozpocznie uroczystości upamiętniające ofiary byłego niemieckiego obozu działającego w naszym mieście w latach 19401945. Po nabożeństwie uczestnicy przeniosą się przed pomnik stojący na terenie dawnej fabryki włókienniczej, gdzie podczas wojny chowano więźniów obozu.
To już piętnasta rocznica tego wydarzenia, które co roku gromadzi byłych więźniów, ich rodziny oraz mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego. Wśród uczestników nie brakuje uczniów miejscowych szkół podstawowych, pocztów sztandarowych, nauczycieli i radnych miejskich. Przez obóz przesiedleńczy przewinęło się około 42 tysięcy osób, z których tysiące straciły życie. Na granitowych płytach pomnika widnieją nazwiska niespełna 700 zidentyfikowanych ofiar.
Historia niemieckiego obozu w Konstantynowie Łódzkim i jego znaczenie dla miasta
Obóz powstał w styczniu 1940 roku na terenie przedwojennej fabryki włókienniczej przy ulicy Łódzkiej 27. Pierwszymi więźniami byli rolnicy z terenów tzw. Kraju Warty głównie z województw bydgoskiego, łódzkiego i poznańskiego. Z czasem miejsce to stało się punktem wysyłki robotników przymusowych do Niemiec.
W maju 1941 roku do obozu trafili polscy Żydzi, a kilka miesięcy później około 450 księży, którzy zostali wywiezieni do Dachau jednego z najbardziej znanych nazistowskich obozów koncentracyjnych. Od sierpnia 1943 roku przetrzymywano tu także dzieci i młodzież pochodzącą z Białorusi, Ukrainy i Rosji. Obóz został wyzwolony 19 stycznia 1945 roku.
Pomnik i coroczne uroczystości są nie tylko formą pamięci o tych tragicznych wydarzeniach, ale także ważnym elementem edukacji historycznej dla kolejnych pokoleń mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego.
Opierając się na: Konstantynów Łódzki
Autor: krystian