90 lat od śmierci Piłsudskiego i tajemnice jego łódzkiego mieszkania

W Łodzi pamięć o Józefie Piłsudskim jest wciąż żywa, a jego niezwykły epizod związany z miastem przypomina o czasach walki o niepodległość i tajnych działaniach, które miały ogromne znaczenie dla Polski. Poznajcie fascynujące fakty i wyjątkowe miejsce, które upamiętnia Marszałka w sercu naszego miasta.
- Łódź i tajemnicze ślady działalności Józefa Piłsudskiego
- Wyjątkowa wystawa w dawnym mieszkaniu Marszałka na Wschodniej
Łódź i tajemnicze ślady działalności Józefa Piłsudskiego
Józef Piłsudski, jedna z najważniejszych postaci polskiej historii, pozostawił po sobie nie tylko wielkie dziedzictwo polityczne, ale także lokalne wspomnienia związane z Łodzią. To właśnie tutaj, przy ulicy Wschodniej 19, na przełomie XIX i XX wieku działała tajna drukarnia, która była sercem konspiracyjnej działalności. W mieszkaniu nr 4 na pierwszym piętrze wraz z żoną Marią prowadził wydawnictwo Robotnika”, prasowy organ Polskiej Partii Socjalistycznej.
Ten odważny krok był częścią szerszej walki o wolność Polski spod carskiego jarzma. Niestety, 22 lutego 1900 roku para została aresztowana przez carskie służby i przewieziona do więzienia przy ulicy Długiej. Stamtąd Józef Piłsudski trafił do Cytadeli Warszawskiej, gdzie spędził czas jako więzień polityczny.
Wyjątkowa wystawa w dawnym mieszkaniu Marszałka na Wschodniej
W listopadzie 2024 roku mieszkańcy Łodzi mogli zobaczyć otwarcie nowego oddziału Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Bibuła” Tajna Drukarnia Józefa i Marii Piłsudskich. Znajduje się on właśnie w historycznej kamienicy przy ul. Wschodniej 19, gdzie kiedyś mieściła się drukarnia. To miejsce stało się symbolem odwagi i determinacji w walce o niepodległość.
Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających kilka dni w tygodniu w wybranych godzinach, oferując unikalną możliwość poznania kulis działalności konspiracyjnej oraz życia prywatnego Marszałka i jego żony. To nie tylko lekcja historii, ale też inspiracja dla wszystkich zainteresowanych losami Polski i jej bohaterami.
Warto przypomnieć, że już w 1919 roku Łódź uhonorowała Józefa Piłsudskiego tytułem honorowego obywatela miasta był pierwszym w historii tak wyróżnionym. Ta decyzja podkreślała ogromny szacunek i wdzięczność za jego wkład w odzyskanie niepodległości oraz budowę państwa polskiego.
Na podstawie: Urząd Miasta Łodzi
Autor: krystian