120 lat walki o polską szkołę w Łęczycy pamiętamy o strajku uczniów

120 lat temu uczniowie w Łęczycy stawili czoła caratowi, walcząc o polską edukację. Dziś ich odwaga została uhonorowana podczas wyjątkowych obchodów rocznicy strajku!
- Łęczyca pamięta o bohaterskich uczniach Seminarium Nauczycielskiego
- Konferencja naukowa na temat rewolucji narodowo-społecznej 1905 roku
Łęczyca pamięta o bohaterskich uczniach Seminarium Nauczycielskiego
W poniedziałek, 3 marca, Łęczyca stała się miejscem niezwykłych uroczystości z okazji 120. rocznicy strajku uczniów Seminarium Nauczycielskiego. Wydarzenie przyciągnęło wielu znamienitych gości, w tym Marcina Szmaję, dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, który reprezentował wojewodę łódzkiego Dorotę Ryl.
Obchody rozpoczęły się od odsłonięcia tablicy pamiątkowej, która ma na celu upamiętnienie odwagi oraz determinacji młodych ludzi, ich rodziców i nauczycieli. To właśnie oni sprzeciwili się rusyfikacji i walczyli o prawo do nauki w języku polskim. Ich heroiczne działania są inspiracją dla kolejnych pokoleń.
Konferencja naukowa na temat rewolucji narodowo-społecznej 1905 roku
Uroczystości towarzyszyła konferencja naukowa poświęcona wydarzeniom rewolucji narodowo-społecznej z 1905 roku na ziemiach Królestwa Polskiego. W ramach wojewódzkich obchodów rocznicy walki o polską szkołę w regionie łódzkim zorganizowano szereg wykładów i dyskusji, które przybliżyły uczestnikom kontekst historyczny tamtych czasów.
Wśród obecnych byli także Robert Kolczyński sekretarz województwa łódzkiego oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji kombatanckich oraz uczniowie szkół powiatu łęczyckiego. Tak liczny udział świadczy o znaczeniu tego wydarzenia dla lokalnej społeczności oraz chęci pielęgnowania pamięci o bohaterach przeszłości.
Zdjęcia z uroczystości można znaleźć na stronach Starostwa Powiatowego w Łęczycy, które dokumentuje te ważne chwile dla naszego regionu.
Opierając się na: Łódzki Urząd Wojewódzki
Autor: krystian