W ramach Budżetu Obywatelskiego Łódź 2025 mieszkańcy mogą wspierać projekty, które mają na celu poprawę jakości życia najmłodszych. Inicjatywy te nie tylko zmieniają najbliższe otoczenie, ale także niosą pomoc tym, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują.
- Wsparcie dla dzieci z hospicjum – projekt „Tysiące godzin miłości”
- Pomoc psychologiczna dla dzieci chorych na nowotwory
- Rozwój dla dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych
Wsparcie dla dzieci z hospicjum – projekt „Tysiące godzin miłości”
Jednym z najważniejszych projektów wybranych w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego jest „Tysiące godzin miłości. Opieka pozamedyczna dla dzieci z hospicjum w Łodzi”. Jego celem jest zapewnienie 6,5 tysiąca godzin opieki dla dzieci, które zmagają się z poważnymi chorobami. Całkowity koszt projektu wynosi ponad 227 tys. zł.
Jak podkreślają pomysłodawcy, „Obecność opiekunów odróżnia hospicjum stacjonarne od szpitala i sprawia, że dziecko pozostaje dzieckiem - nie jest jedynie pacjentem. Takiej cudownej opieki nie może im zabraknąć!” Inicjatywa ma na celu nie tylko poprawę jakości życia najmłodszych, ale także zapewnienie im warunków, w których mogą czuć się bezpieczne i kochane.
Pomoc psychologiczna dla dzieci chorych na nowotwory
Drugim istotnym projektem, który zyskał uznanie wśród głosujących, jest „Pomóż mi żyć”. Inicjatywa ta oferuje wsparcie terapeutyczne dla dzieci dotkniętych chorobą nowotworową. Jak zauważają autorzy projektu, Kiedy w szpitalu spędza się wiele tygodni, czy nawet miesięcy, robi się smutno i źle. Choroba nowotworowa zwykle odbiera najmłodszym codzienność, kolegów, szkołę, chęć do walki o życie. Wsparcie specjalistów, psychoterapeutów jest im niezbędne.
Projekt przewiduje wydanie ponad 123 tys. zł na różnorodne formy wsparcia, w tym opiekę psychologiczną, arteterapię oraz zajęcia przedszkolne. Celem tych działań jest nie tylko pomoc dzieciom w radzeniu sobie ze stresem, ale także przywrócenie im radości z codzienności, nawet w obliczu trudnych wyzwań zdrowotnych.
Rozwój dla dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych
W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego nie zapomniano również o dzieciach z domów dziecka oraz tych wychowywanych w rodzinach zastępczych. Projekt skierowany do tej grupy zakłada organizację zajęć pozaszkolnych, które pomogą w aktywizacji społecznej oraz rozwoju kompetencji cyfrowych. Całkowity koszt tej inicjatywy wyniesie blisko milion złotych.
W ramach projektu przewidziano bloki zajęć w takich tematach jak bezpieczeństwo, rekreacja oraz rozwijanie pasji. Oferowane będą także szkolenia dla rodziców zastępczych, które mają na celu podnoszenie ich kompetencji oraz tworzenie grup wsparcia. Inicjatywa ta ma na celu nie tylko rozwój dzieci, ale także wsparcie ich opiekunów w trudnej pracy, jaką jest zapewnienie im odpowiednich warunków do życia i nauki.
Wszystkie te projekty pokazują, jak ważne jest wsparcie społeczności lokalnej dla najmłodszych mieszkańców. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu Łódź 2025, mieszkańcy mogą aktywnie uczestniczyć w tworzeniu lepszego jutra dla dzieci w potrzebie.
Opierając się na: Urząd Miasta Łodzi