Przedszkolaki z Łodzi uczą się ratować życie w ramach pilotażowego programu

Najmłodsi mieszkańcy naszego miasta uczą się, jak ratować ludzkie życie. Dzięki pilotażowemu programowi „Akademia dzielnych ratowników”, przedszkolaki zdobywają niezbędną wiedzę i umiejętności w zakresie pierwszej pomocy.

  1. Program „Akademia dzielnych ratowników” realizowany w dwóch przedszkolach miejskich.
  2. Przedszkolaki uczą się wzywania pomocy i resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
  3. Projekt ma oswoić dzieci z nietypowymi sytuacjami i zachęcić do działania w razie potrzeby.
  4. Nauczyciele prowadzą lekcje pokazowe dla innych przedszkoli.

W sytuacjach zagrożenia życia liczą się szybkie i zdecydowane działania. Doskonale zdają sobie z tego sprawę nauczyciele z Przedszkola Miejskiego nr 55 i nr 151, którzy postanowili przekazać swoją wiedzę najmłodszym mieszkańcom. W ramach „Akademii dzielnych ratowników” regularnie organizują zajęcia, podczas których dzieci uczą się podstawowych zasad pierwszej pomocy.

Podczas zajęć przedszkolaki dowiadują się, kiedy i jak poprawnie wezwać pomoc. W formie zabawy i symulacji dzieci wykonują resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach, a także trenują ratunkowe uciski na specjalnych nadmuchiwanych manekinach. Takie podejście ma na celu oswojenie dzieci z nietypowymi sytuacjami, aby w razie potrzeby nie bały się reagować.

„Akademia dzielnych ratowników” jest projektem pilotażowym, który zainicjowały Przedszkole Miejskie nr 55 i Przedszkole Miejskie nr 151. W ramach programu, nauczyciele zachęcają również innych pedagogów do wprowadzenia podobnych zajęć w swoich placówkach, organizując lekcje pokazowe.

To niezwykle ważne, aby dzieci już od najmłodszych lat były świadome, jak ważne są umiejętności pierwszej pomocy. Dzięki temu mogą stać się małymi bohaterami i w razie potrzeby uratować komuś życie. Program „Akademia dzielnych ratowników” jest doskonałym przykładem, jak edukacja przedszkolna może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w społeczeństwie.


Wg inf z: Urząd Miasta Łodzi