Urząd Miasta Łodzi: Cyfrowa Kronika Łodzi. Ponad 2 tysiące archiwalnych zdjęć dostępnych dla wszystkich [SZCZEGÓŁY]
Zapomniane oblicza Łodzi ożywają w cyfrowej przestrzeni! Dostępna dla wszystkich kolekcja ponad dwóch tysięcy unikatowych fotografii przenosi nas w zaułki historii tego niezwykłego miasta. Czy jesteś gotowy na podróż sentymentalną, czy może odkryjesz zupełnie nowe, nieznane dotąd fakty o Łodzi?
  • Inicjatywa digitalizacji historycznych zdjęć Łodzi za sprawą lokalnych instytucji kultury.
  • Odkrywanie nieistniejących już miejsc oraz codzienności miasta z przeszłości na archiwalnych fotografiach.
  • Współpraca z doświadczonymi fotografami i archiwistami w celu udostępnienia cennej wiedzy historycznej.

Archiwalne zdjęcia, które niegdyś spoczywały w albumach i szufladach, teraz zdobywają nowe życie w sieci. Dzięki projektowi, w którym swój udział miało wiele łódzkich instytucji, mieszkańcy miasta oraz zainteresowani jego historią mogą zagłębić się w cyfrowe archiwum obrazów. To zbiór, który ukazuje nie tylko zmieniającą się architekturę, ale również codzienne sceny z życia przeszłości Łodzi. Przewodnikami po tym skarbnicy są osoby, które na co dzień strzegą pamięci o mieście.

Projekt realizowany przez Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK z Łodzi, z udziałem Towarzystwa Przyjaciół Łodzi oraz Archiwum Archidiecezjalnego, jest prawdziwym mostem łączącym przeszłość z teraźniejszością. Nieocenione wsparcie w zakresie digitalizacji oraz opracowania materiałów przekazało również Archiwum Państwowe w Łodzi. Ponadto, prace nad projektem wsparł Stefan Sztromajer – fotograf, który przez siedem dekad dokumentował życie miasta.

Sylwia Nowak z Centrum Fotografii Krajoznawczej dzieli się swoimi przemyśleniami o projekcie: – W imieniu CFK PTTK zapraszamy Państwa na fascynującą podróż w czasie do Łodzi, którą być może pamiętacie z dawnych lat albo odkryjecie ją na nowo. Ta inicjatywa to okazja nie tylko do nostalgii, ale i do edukacji - odkrywania historii miasta poprzez obiektyw aparatu.

Każda fotografia to opowieść, która mówi więcej niż tysiąc słów, a teraz, kiedy zostały udostępnione w szerokim dostępie, mogą stać się inspiracją dla kolejnych pokoleń badaczy i miłośników Łodzi. W zbiorach znajdziemy miejską przestrzeń z różnych epok, jak również unikatowe kadry ukazujące życie zwykłych ludzi, ich codzienność i święta, a także miejsca, które już nigdy nie wrócą do rzeczywistości miasta, pozostając jedynie w pamięci i na fotografiach.


Źródło: Urząd Miasta Łodzi