Rekrutacja do łódzkich szkół ponadpodstawowych zakończona zostało jeszcze 391 wolnych miejsc

2 min czytania
Rekrutacja do łódzkich szkół ponadpodstawowych zakończona zostało jeszcze 391 wolnych miejsc


W Łodzi zakończyła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych – ilu uczniów znalazło swoje miejsce, a ile miejsc wciąż czeka na kandydatów? Sprawdź, które licea i technika przyciągnęły najwięcej młodych ludzi oraz jakie kierunki cieszyły się największym zainteresowaniem!

  • Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Łodzi przyniosła zaskakujące wyniki
  • Najpopularniejsze licea i technika w Łodzi przyciągają tłumy młodych

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Łodzi przyniosła zaskakujące wyniki

W tym roku aż 5 749 absolwentów ósmych klas podstawówek w Łodzi stanęło przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej. Miasto przygotowało dla nich 5 885 miejsc w szkołach prowadzonych przez samorząd – w tym 3 673 miejsca w liceach ogólnokształcących, 1 848 w technikach oraz 364 w szkołach branżowych pierwszego stopnia. Po zakończeniu rekrutacji okazało się, że do liceów zakwalifikowało się 3 505 uczniów, do techników – 1 598, a do szkół branżowych – jedynie 181.

Co ciekawe, mimo dużej liczby miejsc, pozostało jeszcze 391 wolnych miejsc, a aż 195 kandydatów nie dostało się do żadnej z wybranych przez siebie placówek. To pokazuje, jak ważne jest potwierdzenie chęci nauki – termin na to upływa 21 lipca o godzinie 12:00. Ci, którzy tego nie zrobią, stracą swoje miejsce.

Najpopularniejsze licea i technika w Łodzi przyciągają tłumy młodych

Wśród liceów największym powodzeniem cieszyły się takie szkoły jak XXIX LO, XXV LO czy XXI LO. Wśród techników natomiast prym wiodły placówki specjalizujące się w nowoczesnych kierunkach – Zespół Szkół Politechnicznych (9), Zespół Szkół Elektroniczno-Informatycznych (10) oraz Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych (17) zgromadziły najwięcej kandydatów.

Nie bez powodu – popularność zdobywają zawody przyszłości. Najczęściej wybierane specjalizacje to technik programista, informatyk, weterynarz oraz mechatronik. Te kierunki od lat przyciągają uwagę młodzieży i odpowiadają na potrzeby rynku pracy.

Z drugiej strony szkoły branżowe musiały zmierzyć się z brakiem zainteresowania niektórymi zawodami. Nie utworzono klas m.in. dla operatora maszyn przemysłu spożywczego czy drukarza offsetowego, co wskazuje na zmieniające się preferencje młodych ludzi.

Po ogłoszeniu ostatecznych list przyjętych i nieprzyjętych 22 lipca, od 23 lipca rusza uzupełniająca rekrutacja prowadzona bezpośrednio przez szkoły dysponujące wolnymi miejscami. To ostatnia szansa dla tych, którzy jeszcze nie znaleźli swojej wymarzonej szkoły.

Na podstawie: Urząd Miasta Łodzi

Autor: krystian