Każda z wyleczonych saren to inna historia, ale na szczęście każda z happy endem. Pierwsza trafiła do ośrodka w czerwcu jako 2-tygodniowe koźlę, z raną po ataku drapieżnika. Kolejne dwie, nieco starsze, osierocone zostały po kolizji drogowej. Wszystkie trzy, po leczeniu i odrobaczeniu, zostały zakolczykowane w celu śledzenia ich poczynań w środowisku naturalnym. Dołączył do nich kozioł, także z wypadku komunikacyjnego, oraz wyleczone koźlę zaatakowane trzy tygodnie temu przez psy w Lesie Łagiewnickim. Już w zagrodzie połączyły się w stado, zwane u saren rudlem, i zostały przywrócone do środowiska naturalnego. Teraz będą sobie radzić razem.
Więcej wyleczonych zwierząt
Sarny to jedne z 2,5 tysiąca zwierząt, którym Ośrodek zapewnił pomoc w 2023 roku. W większości były to osobniki młodociane, ale również takie, które zostały pogryzione, ranne w kolizjach drogowych i innych zdarzeniach losowych. W tym roku w tej ogromnej grupie znalazło się wyjątkowo dużo jeży (ok. 300 osobników), które do ośrodka trafiają m.in. z powodu kleszczy. Specjaliści pomagają im wrócić do pełni sił i wypuszczają do lasu.
Niektóre ze zwierząt, będąc już na wolności, wciąż „odwiedzają” Ośrodek. Tak było na przykład z samcem sarny (kozłem), który po pięciu latach pojawił się w okolicy ORDZ wiosną tego roku.
Rok 2023 to również nowe inwestycje w placówce z Lasu Łagiewnickiego – Ośrodek wyposażony został w nowe woliery dla ptaków, m.in. w wolierę rozlotową, która pomaga ptakom aktywnie wracać do zdrowia po urazach.