Zespół Cushinga u psów: objawy, przyczyny i możliwości leczenia

Zespół Cushinga to powszechne zaburzenie endokrynologiczne u psów, które może mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla Twojego pupila. Jest on spowodowany nadmiarem kortyzolu w organizmie, co może prowadzić do różnych objawów, w tym zwiększonego pragnienia i oddawania moczu, wypadania włosów, dyszenia, pojawienia się brzucha i zwiotczenia skóry. Aby rozpoznać objawy zespołu Cushinga i odpowiednio go leczyć, ważne jest, aby zrozumieć przyczyny, objawy i dostępne opcje leczenia.

Czym jest zespół Cushinga?

Zespół Cushinga, czyli hiperadrenokortycyzm, to powszechne zaburzenie endokrynologiczne u psów, które jest spowodowane nadmiarem kortyzolu w organizmie. Kortyzol jest hormonem produkowanym przez nadnercza, który pomaga regulować metabolizm organizmu, układ odpornościowy i reakcje na stres. Kiedy nadnercza produkują zbyt dużo kortyzolu, może to prowadzić do różnych objawów, w tym zwiększonego pragnienia i oddawania moczu, utraty włosów, dyszenia, wyglądu brzucha i przerzedzenia skóry.

Zespół Cushinga jest najczęściej spotykany u psów w średnim wieku do starszych, szczególnie tych małych ras, takich jak pomeraniany i chihuahua. Stan ten może być spowodowany albo guzem na przysadce mózgowej, albo nadprodukcją kortyzolu przez nadnercza. W niektórych przypadkach przyczyna zespołu Cushinga jest nieznana. Poznaj również inne choroby, charakterystyczne dla psów innych ras, które opisane zostały na stronie https://terenpupila.pl/psy/psy-poradniki/psy-zdrowie/.

Przyczyny syndromu Cushinga u psów

Najczęstsza przyczyna zespołu Cushinga u psów wynika z nieprawidłowo wysokiej produkcji kortyzolu przez nadnercza. Jest to znane jako "zależny od nadnerczy" zespół Cushinga i jest spowodowane nieprawidłową produkcją kortyzolu w organizmie.

Drugą najczęstszą przyczyną zespołu Cushinga u psów jest guz na przysadce mózgowej, który jest znany jako "przysadkowo-zależny" zespół Cushinga. Ten typ zespołu Cushinga jest spowodowany, gdy guz na przysadce mózgowej powoduje, że produkuje ona nienormalnie wysoką ilość hormonu ACTH, który z kolei stymuluje nadnercza do produkcji zbyt dużej ilości kortyzolu.

Symptomy zespołu Cushinga u psów

Objawy zespołu Cushinga u psów mogą się różnić w zależności od podstawowej przyczyny, ale ogólnie rzecz biorąc obejmują zwiększone pragnienie i oddawanie moczu, wypadanie włosów, dyszenie, wygląd brzucha i przerzedzenie skóry.

Powszechne objawy fizyczne zespołu Cushinga u psów obejmują zwiększone pragnienie i oddawanie moczu (polidypsja i poliuria), nadmierne dyszenie i wygląd brzucha. Psy z zespołem Cushinga mogą również doświadczać utraty włosów, w szczególności na brzuchu, nogach i głowie, jak również przerzedzenia skóry i nadmiernego jej zrzucania.

Innymi objawami zespołu Cushinga mogą być: zanik mięśni, zmniejszona tolerancja na wysiłek fizyczny, zły stan skóry i sierści, zwiększony apetyt oraz skłonność do łatwego powstawania siniaków. W niektórych przypadkach u psów z zespołem Cushinga mogą wystąpić również zmiany w zachowaniu, takie jak drażliwość i agresja.