Połowa kobiet w wieku 18–39 lat nie zamierza brać udziału w wyborach w najbliższy weekend. To 2,5 miliona głosów. To akurat tyle, żeby zdecydować, kto wygra wybory, samodzielnie lub w koalicji, i utworzy rząd.
Tak właśnie było w grupie młodych podczas ostatnich wyborów w 2019 r. Połowa osób w wieku 18–29 lat nie głosowała, a to 2,5 miliona głosów. Ta liczba mogła zdecydować o wyniku wyborów, ale zdecydowała jedynie, że inni wybiorą za nich.
Frekwencja wyborcza też nie wypada najlepiej na tle całego kraju. W ostatnich wyborach wyniosła niecałe 62 proc., co znaczy, że co trzeci z nas nie wziął w nich udziału. Nie pozwólmy, aby ktoś decydował za nas, jak będzie wyglądał kraj przez najbliższe 4 lata.
Idź na wybory
Najbliższe wybory parlamentarne będą już w tę niedzielę, 15 października. Komisje wyborcze będą otwarte od godz. 7:00 do godz. 21:00. Znajdują się zwykle bardzo blisko naszego domu. Większość administratorów wywiesi na klatkach informacje o komisji, do których przypisany jest dany adres.
Jak sprawdzić gdzie głosuję?
Elektronicznie:
- wejdź na stronę www.gov.pl
- wybierz w prawym górnym rogu opcję „Zaloguj się”
- wybierz w bocznym lewym panelu „Twoje dane”
- wybierz ostatnią pozycję Centralny Rejestr Wyborców
Stacjonarnie:
- w urzędzie gminy
Jak zmienić miejsce głosowania?
Osoby przebywające w Łodzi, ale mające swój okręg wyborczy gdzieś indziej mogą do 12 października zmienić miejsce głosowania na Łódź. Jak?
- na stronie gov.pl/web/gov/zmien-miejsce-glosowania
- w siedzibie UMŁ na ul. Smugowej 26A i 30/32 i Krzemienieckiej 2B w godz. 8:00–18:00
Osoby, które są zameldowane w Łodzi, ale w dniu wyborów będą przebywały w innym miejscu i tam będą głosowały, muszą pobrać zaświadczenie w urzędzie gminy.
Też mają czas do 12 października.
Referendum nie jest obowiązkowe
Wyborca dostanie 3 karty do głosowania: do sejmu, do senatu i w referendum.
Każdy z nas może odmówić przyjęcia którejkolwiek z kart. Trzeba wyraźnie powiedzieć to komisji, a jej członek ma obowiązek umieścić w spisie wyborców w rubryce „uwagi” adnotację, np. „bez referendum”.
Wyborca powinien sprawdzić, czy taka uwaga została zamieszczona w spisie.
Kiedy nasz głos jest ważny?
Zarówno w wyborach do Sejmu, jak i do Senatu głosować można tylko na jedną listę stawiając znak „X” przy nazwisku jednego kandydata.
W referendum głosujący odpowiada oddzielnie na poszczególne pytania.
Z zaświadczeniem można zagłosować w dowolnym miejscu. UWAGA! Nie możemy zgubić zaświadczenia ponieważ nie dostaniemy jego duplikatu.