Program rewitalizacji obejmuje nie tylko gruntowne remonty kamienic i ulic, ale również przebudowy ważnych przestrzeni publicznych, jak plac Wolności, Stary Rynek czy pasaż Schillera. Z tego ostatniego zniknęły właśnie ogrodzenia i został oddany do użytku.
Mniej betonu, więcej zieleni
Jedną z najbardziej widocznych zmian jest zieleń, której sporo przybyło. W pasażu zostało posadzonych w sumie 57 nowych drzew. Ich uzupełnieniem są krzewy, rośliny i trawy ozdobne na rabatach, a także donice z niskimi sosnami i cisami.
Główna oś pasażu, prowadząca aleją drzew od ul. Piotrkowskiej do Sienkiewicza, została podkreślona roślinami kwitnącymi na biało. Liście niektórych z nich, głównie zimozielonych, zabarwią się jesienią na brunatno-czerwono. Gatunki roślin zostały dobrane tak, aby dobrze znosiły niełatwe, miejskie warunki pogodowe.
POLECAMY
Najdłuższe ulice w Łodzi. Która liderką? Uwaga, na liście nie ma Piotrkowskiej!
Najkrótsze ulice w Łodzi. Przy najmniejszej nie zmieściłby się dom! [RANKING]
Nowa nawierzchnia, ławki i nie tylko
Kolejną dużą zmianą jest nawierzchnia, która została w całości wymieniona, a materiałami i kolorem nawiązuje do ul. Piotrkowskiej. Przybyło ławek, jest nowe oświetlenie, zmieniła się także fontanna. Tej kulistej, która znajdowała się przy Centrum Kontaktu z Mieszkańcami, już nie ma. Wodotrysk znajduje się teraz w miejscu dawnego parkingu, w głębi pasażu, naprzeciwko Domu Technika. Powstał tam nowy, miejski plac, nieduży, ale idealnie nadający się na plenerowe imprezy. Z myślą o najmłodszych w pasażu zamontowano nowy plac zabaw.
Ostatnia duża atrakcja
Pasaż został już oddany do użytku, ale wykonawca remontu nie skończył tu jeszcze prac. Przez najbliższy tydzień będzie poprawiał usterki, a do zamontowania została mu jeszcze jedna duża atrakcja.
Bliżej ul. Piotrkowskiej stanie kamienny stół. Długi na 6 m, szeroki na 2 m i wysoki na niemal metr będzie miał płytę z jasnoszarego, strzelińskiego granitu z wyrytą na niej mapą dawnej Łodzi. Obraz historycznej osady o nazwie Łódka zostanie wzbogacony o… płynącą rzekę. Otóż śladem Jasienia popłynie korytem wygrawerowanym na płycie prawdziwa woda. Specjalne pinezki z nierdzewnej stali wskażą najważniejsze miejsca naszego miasta.
Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 5" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/17-00 zawartej w dniu 9 sierpnia 2017 roku. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.