Wśród seniorów są ofiary przemocy - najczęściej psychicznej i ekonomicznej, czasami też fizycznej. W większości przypadków starszych ludzi krzywdzą ich bliscy. Gdzie i u kogo powinni szukać pomocy wyjaśniali eksperci, podczas konferencji zorganizowanej przez Regionalne Centrum Pomocy Społecznej w Łodzi oraz Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi.
14 czerwca 2023 roku w sali Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, odbyła się konferencja pn. „Współczesne zagrożenia i przemoc wobec osób starszych”. Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z Regionalnym Centrum Pomocy Społecznej. Konferencję otworzyła Pani Katarzyna Maciołek – Dyrektor Regionalnego Centrum Pomocy Społecznej w Łodzi oraz podinsp. Dariusz Kurek – p.o. Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Łodzi. Wydarzenie adresowane było do pracowników socjalnych, asystenci rodziny i pieczy zastępczej oraz instytucji pomocy społecznej z naszego województwa.
Jednym z prelegentów był kom. Grzegorz Mikołajczyk z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, który przedstawił problematykę dotyczącą współczesnych zagrożeń, na jakie mogą być narażeni nie tylko seniorzy, ale także inne grupy wiekowe. Pani Anna Mostowska – Kierownik Wydziału ds. Pomocy Społecznej i Polityki Senioralnej RCPS w Łodzi, zaprezentowała temat „Działania na rzecz osób starszych w województwie łódzkim”. Następnie głos zabrała asp. Joanna Drwal z Wydziału Prewencji KWP w Łodzi, która opowiedziała o przemocy i zaznaczyła jak ważne jest wsparcie i pomoc osobom dotkniętym tym zjawiskiem. Wskazała na istotne zmiany w przepisach regulujących obszar działań Policji w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Na zakończenie mł. asp. Ewelina Rejnis z Wydziału Psychologów KWP w Łodzi, przedstawiła między innymi zjawiska i mechanizmy, które zachodzą w relacji między sprawcą przemocy, a ofiarą. Omówiła też zachowania opiekunów osób starszych, które powinny wzbudzić czujność otoczenia i instytucji pomocowych. Poruszyła także ważną kwestię, jaką jest rozmowa z osobą dotkniętą przemocą oraz czego nie należy robić w rozmowie z ofiarami przemocy.
Ważnym punktem wydarzenia była dyskusja, podczas której uczestnicy i prelegenci analizowali, w jaki sposób skutecznie przeciwdziałać przemocy wobec starszych, nieporadnych i osób z niepełnosprawnością, omawiali konkretne przykłady znane z pracy zawodowej oraz wymieniali się doświadczeniami z zakresu tego tematu. W trakcie wydarzenia zaprezentowano również funkcjonalność Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, mającej wpływ na podnoszenie bezpieczeństwa społeczności lokalnych, a także praktyczne możliwości jakie oferuje aplikacja mobilna „Moja Komenda”. W konferencji wzięło udział blisko 150 osób.
Należy przypomnieć, że w dniu 22 czerwca 2023 r. wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 9 marca 2023 roku o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 535), natomiast w dniu 15 sierpnia 2023 roku ustawy z dnia 13 stycznia 2023 roku o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 289). Oba akty normatywne zakładają zmiany w przepisach zawartych między innymi w ustawie z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji ( Dz. U. z 2023 roku, poz. 171, z późn. zm.), wprowadzając nowy porządek prawny, z jednoczesnym nałożeniem na Policję kolejnych uprawnień, jak też obowiązków.
NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY W PROCEDURZE PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE:
- "Przemoc w rodzinie” zostanie zastąpiona pojęciem przemocy domowej.
- Zmianie ulega definicja przemocy w rodzinie, m.in. poprzez wyartykułowanie przewagi fizycznej, psychicznej lub ekonomicznej osoby stosującej przemoc oraz określenie dwóch kolejnych jej rodzajów: przemocy ekonomicznej oraz tzw. cyberprzemocy.
- Pojęcie osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie zostanie zastąpione określeniem – osoba doznająca przemocy domowej.
- Osoba, co do której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie będzie określana osobą stosującą przemoc domową.
- Ustawodawca uregulował ważną kwestię w zakresie statusu małoletniego, będącego świadkiem przemocy skierowanej przeciwko osobom wskazanym w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej. W takim przypadku małoletni będzie traktowany jako osoba doznająca przemocy domowej.
- W art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej, rozszerzony został krąg dotychczasowych osób, które uznawane będą za osoby doznające przemocy domowej. W szczególności będą to osoby, pozostające ze sobą w relacji przeszłej, np. byli małżonkowie, byli partnerzy, wobec których będzie stosowana przemoc domowa.
- Będzie obowiązek monitorowania sytuacji osób doznających przemocy domowej, a także zagrożonych wystąpieniem przemocy domowej, w tym również po zakończeniu procedury „Niebieskie Karty”. Zgodnie z wolą ustawodawcy, przedmiotowy monitoring realizowany będzie wobec osób doznających i stosujących przemoc domową przez okres 9 miesięcy po zakończeniu procedury „Niebieskie Karty”.
- Oprócz prawa wydania funkcjonującego nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia i zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, które od dnia 15 sierpnia 2023 roku będą stosowane łącznie, policjanci będą mieli prawo wydania wobec osoby, która swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy domowej, będzie stwarzać zagrożenie dla życia lub zdrowia osoby doznającej tej przemocy:
- zakaz zbliżania się do osoby doznającej przemocy domowej na wyrażoną w metrach odległość;
- zakaz kontaktowania się z osobą doznającą przemocy domowej;
- zakaz wstępu na teren szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej lub artystycznej, obiektu sportowego lub miejsca pracy, do których uczęszcza osoba doznająca przemocy domowej i przebywania na tym terenie.
/st. sierż. Beata Orłowska/