UM Łódź: Pasaż Schillera w remoncie. Pierwsze drzewa już zasadzone! [ZDJĘCIA]

2 min czytania

Aktualnie w pasażu zobaczymy robotników przy pracach instalacyjnych, ponadto przygotowywane jest podłoże oraz układana jest nawierzchnia.

Mnóstwo zieleni w pasażu Schillera

W pasażu Schillera zasadzonych zostanie w sumie 57 nowych drzew. Uzupełnieniem zieleni wysokiej będą krzewy, rośliny i trawy ozdobne rozmieszczone w rabatach, a także ozdobne donice z niskimi sosnami i cisami. Wszystkie gatunki będą odporne na zanieczyszczenia powietrza i trudne warunki pogodowe. Główna oś pasażu zostanie podkreślona nasadzeniami kwitnącymi na biało. Liście niektórych z nich, głównie zimozielonych, zabarwią się jesienią na kolor brunatno-czerwony.

Dzięki temu rabaty będą atrakcyjne przez cały okres wegetacyjny. Rośliny, które pojawią się w rabatach, to m.in.: cebulica syberyjska, śnieżyczka przebiśnieg, zawilec mieszańcowy, ciemiernik orientalny, barwinek pospolity, jeżówka purpurowa rozplenica japońska.

Najdłuższe ulice w Łodzi. Na liście nie ma Piotrkowskiej. Kto liderem?

Najkrótsze ulice w Łodzi. Przy najmniejszej nie zmieściłby się dom! [RANKING]

Ławki, plac zabaw, fontanny i stół wodny

Niewątpliwą atrakcją odnowionego pasażu Schillera będzie stół wodny. W północnej części pasażu, niedaleko ul. Piotrkowskiej, wśród drzew, zieleni i miejskich mebli, stanie kamienny stół, długi na 6 m, szeroki na 2 m i wysoki na niemal metr. Ale najważniejszy będzie blat o grubości 14,4 cm, czyli płyta z jasnoszarego strzelińskiego granitu z wyrytą na niej mapą dawnej Łodzi. Obraz historycznej osady o nazwie Łódka zostanie wzbogacony o… prawdziwą rzekę.

Otóż śladem dawnej rzeki Łódka popłynie korytem wygrawerowanym na płycie prawdziwa woda. Specjalne pinezki z nierdzewnej stali pokażą najważniejsze miejsca naszego miasta.

10 najbogatszych gmin w woj. łódzkim. Lider najlepszy w Polsce! [RANKING]

Najbogatsi w województwie łódzkim według Forbesa w 2023. Ile zarabiają? [ZDJĘCIA]

Pasaż Schillera po modernizacji

Po modernizacji pasaż Schillera będzie miał charakter rekreacyjno usługowego pasażu miejskiego. Na pasażu zostanie wydzielony plac miejski, który będzie idealną przestrzenią na plenerowe wydarzenia. Na co dzień w miejscu obecnego parkingu działać będzie duża fontanna posadzkowa, sprzyjająca odpoczynkowi i zabawie. Fontanny oraz nowe, dające cień drzewa i wygodne ławki znajdą miejsce także w pozostałych częściach Pasażu. Do parku im. H. Sienkiewicza prowadzić będzie aleja drzew. Pojawi się także plac zabaw.

Finał inwestycji w planowany jest na czwarty kwartał 2023 roku.

Autor: krystian