Czy polskie zakłady produkcyjne są uznawane jako Smart Factory?

Smart Factory to bardzo nowoczesne określenie w przemyśle. Często nawiązuje się przy tym terminie do Przemysłu 4.0, czyli czwartej rewolucji przemysłowej. Na czym polega trend Smart Factory i w jakim stopniu polskie i zagraniczne firmy spełniają założenia tego nurtu?

Co to jest Smart Factory?

Smart Factory, czyli inteligenta fabryka, to bardzo przyszłościowe określenie na wizję zakładu produkcyjnego. Zakłada ona elastyczność i możliwość natychmiastowego dopasowania się do wciąż zmieniających się warunków na rynku. Co więcej, definicja ta łączy w sobie także niskie koszty, a także zwinność. Te wartości mają wspólnie wspomóc sprostać oczekiwaniom klientów, gdyż obecnie potrzebują oni indywidualnych dóbr produkowanych na masową skalę, aby były one zawsze łatwo dostępne. Nie byłoby to możliwe bez posiadania specjalistycznego parku maszynowego i zintegrowanego systemu informatycznego. Z tego względu firma Inco System wychodzi naprzeciw swoim klientom produkując wysokiej jakości maszyny i roboty przemysłowe. Dzięki temu zakłady produkcyjne są w stanie dopasować swoją ofertę na miarę Przemysłu 4.0, czyli wszechobecnej cyfryzacji i automatyzacji procesów.

Automatyzacja produkcji w Polsce i na świecie

Poziom automatyzacji i robotyzacji firm zagranicznych różni się od polskich zakładów produkcyjnych. Niestety polskie przedsiębiorstwa nie są jeszcze tak zautomatyzowane jak te zagraniczne, lecz na szczęście tendencja ta się powoli zmienia. Coraz więcej polskich firm dostrzega potencjał płynący z inwestycji w cyfryzację procesów zachodzących w przedsiębiorstwie pomimo faktu, że początkowy koszt zakupu takiej maszyny przemysłowej jest spory. Efekt natomiast jest zauważalny już od pierwszych dni, gdyż właściwie zaprogramowana maszyna przemysłowa usprawnia pracę i oszczędza czas, a to prowadzi do oszczędności finansowych. Warto również wspomnieć, że firmy produkcyjne mogą skorzystać także z dofinansowań na zakup urządzeń lub robotów przemysłowych.

Dlaczego warto zainwestować w automatyzację produkcji?

Zakłady produkcyjne wciąż obawiają się wysokich kosztów dotyczących zakupu bądź utrzymania maszyn przemysłowych, lecz to myślenie ulega zmianie. Widoczne jest to zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy pandemiczne czasy pokazały jak istotne jest posiadanie wysokiej jakości parku maszynowego, a także zintegrowanych systemów, dzięki którym potrafili przetrwać te trudne czasy. Z tego względu jeszcze więcej firm dostrzegło korzyści płynące ze zautomatyzowanych linii produkcyjnych i cyfrowych technologii. Nie chodzi tu tylko o zyski finansowe, ale także inne aspekty, mianowicie komunikację w firmie, bezpieczeństwo pracowników, a także skrócony czas reakcji na występowanie ewentualnych usterek.

Przemysł z pewnością będzie się dalej rozwijał i ewoluował, a zakłady produkcyjne będą dążyć do osiągnięcia statusu Smart Factory. Już w tej chwili widać znaczące zmiany technologiczne i organizacyjne, lecz do osiągnięcia pełnego Smart Factory musimy jeszcze poczekać.