– W 800-metrowym, jednopiętrowym budynku, schronienie i opiekę mogą znaleźć 64 osoby. Około 55 pacjentów, którzy przeszli leczenie odwykowe w szpitalu i chcą w hostelu dokończyć terapię oraz przejść rehabilitację oraz dla 10 ofiar przemocy domowej. Podopieczni hostelu będą mieli do dyspozycji 4-osobowe pokoje, sanitariaty, jadalnię, świetlicę, zaś pacjenci leczący się z choroby alkoholowej również gabinety terapeutyczne oraz lekarskie – mówi Krzysztof Kumański, dyrektor MCTiPZ.

POLECAMY

Najdłuższe ulice w Łodzi. Na liście nie ma Piotrkowskiej. Kto liderem?

10 najbogatszych gmin w woj. łódzkim. Lider najlepszy w Polsce! [RANKING]

Zaawansowane prace

Inwestycja jest już w bardzo zaawansowanej fazie. W wakacje będzie na etapie zamkniętego "stanu surowego" budynku. I wykonawca wejdzie by kończyć wnętrze.

– Liczymy, że w październiku będziemy mieć odbiory techniczne. Zaś w grudniu przyjmiemy pierwszych pacjentów. Placówka, w której do tej pory leczyło się ok. 50 osób musi mieć inne standardy. A pacjenci godne warunki leczenia oraz opieki. To również wpływa na proces wychodzenia z nałogu – dodaje dyrektor Kumański. Inwestycja ma kosztować ok 10 mln zł (w tym dotacja z UE).

Na początku 2020 r. Miejskiego Centrum Terapii zakończyło budowę i uruchomiło też nową placówkę: noclegownię oraz izbę wytrzeźwień w budynku przy ul. Przybyszewskiego 253. Noclegownia może przyjąć 60 osób, zaś izba 40.