W łódzkim ogrodzie pojawi się pięć osobników. Żółwie, które będą sąsiadami słoni, póki co są bardzo młode, to zaledwie dwu-, trzylatki. – Kiedy dorosną, mogą osiągnąć wagę nawet do 35 kg i długość pancerza do 70 m – dodaje Danielak.

Ptaki, które latają nad Himalajami

W łódzkim ogrodzie można oglądać także wyremontowaną wolierę ptaków brodzących, znajdziemy ją tuż za rysiami i żbikami. 

– Udało nam się ją wyremontować, a teraz możemy w końcu zasiedlić ją ptakami – mówi Arkadiusz Jaksa, prezes Orientarium Zoo Łódź. Pojawią się tu m.in. ibisy kasztanowate, czajki płatkolice, zagrożone wyginięciem kaczki marmurki i gęsi indyjskie.

POLECAMY

Łódź, której już nie ma. Czy pamiętasz te kultowe miejsca? [ZDJĘCIA]

Restauracje w Łodzi, za którymi tęsknią łodzianie! Zniknęły z kulinarnej mapy bezpowrotnie [ZDJĘCIA]

Żółwie błotne opanują podłódzkie lasy

Orientarium Zoo Łódź zaczyna realizować program, w ramach którego żółwie błotne będą wracały na łono natury. To gatunek, który występuje w Polsce, ale jest całkowicie wymarły na terenie województwa łódzkiego. Dzięki współpracy Uniwersytetu Łódzkiego, Poleskiego Parku Narodowego i zoo żółwie błotne znowu pojawią się w podłódzkich lasach. 

– To program wieloletni – mówi Michał Gołędowski, kierownik działu edukacji. – W pierwszym etapie skupiamy się na monitorowaniu siedlisk. W kolejnych latach do naszego ogrodu będą przyjeżdżały świeżo wyklute żółwie. U nas spędzą najtrudniejszy, pierwszy rok swojego życia. Potem trafią na tereny bagniste, leśne, tam gdzie pojawiają się rozlewiska. W pierwszym roku życia żółwie są najbardziej narażone na atak ze strony drapieżników, dlatego w łódzkim ogrodzie przeczekają ten najtrudniejszy moment.