Dzięki tej nowatorskiej metodzie już w 136 przypadkach udało się wyegzekwować złożenie nowych deklaracji podatkowych lub ustalić nowe podstawy opodatkowania. Z tego tytułu Łódź zyskała, jak do tej pory, dodatkowe ponad 232 tysiące złotych.

POLECAMY

Pojazdy na ulicach dawnej Łodzi. Perły motoryzacji na archiwalnych fotografiach [ZDJĘCIA]
Najbogatsi w województwie łódzkim według Forbesa w 2023. Ile zarabiają? [ZDJĘCIA]

Satelita SkySat w Łodzi

We wrześniu 2023 roku Łódź podpisała umowę na współpracę z firmą SatRev S.A, która przez 18 miesięcy dostarcza raporty na podstawie specjalistycznych zobrazowań satelitarnych, realizowanych za pomocą satelity SkySat (SS Flexible Tasking for GOV – Internal). Wskazują one na potencjalne przypadki niezgodności z danymi w Ewidencji Gruntów i Budynków, co może mieć wpływ na zaniżenie odprowadzanych podatków (głównie podatku od nieruchomości). W ramach tej umowy w ciągu pół roku satelita przejrzał 115 obrębów geodezyjnych miasta, stanowiących nieco ponad połowę terenu Łodzi, dostarczając 601 raportów.

W oparciu o informacje z nich pozyskane, wyspecjalizowany zespół Oddziału ds. Kontroli Podatkowej Wydziału Finansowego Urzędu Miasta Łodzi weryfikuje prawidłowość złożonych przez podatników deklaracji i informacji podatkowych. Następnie prosi ich o wyjaśnienia rozbieżności i w przypadku nieprawidłowych danych, egzekwuje wypełnienie obowiązków podatników w tym zakresie. Najczęściej dotyczy to wykazania do opodatkowania niezgłoszonych budynków i gruntów lub podania ich prawidłowej powierzchni.

POLECAMY

fot. ŁÓDŹ.PL
Najpiękniejsze drewniane budynki w Łodzi. Niepowtarzalny klimat! [ZDJĘCIA]
Celebryci z Łodzi. Oto znane osoby ze stolicy województwa łódzkiego. Znasz ich? [ZDJĘCIA]

Nie tylko satelita

W kolejnych miesiącach prowadzone będą dalsze działania weryfikujące pozostałe obszary geodezyjne miasta przy wykorzystaniu raportów dostarczanych przez krążącego nad Łodzią satelitę. Ponadto do realizacji tych działań wykorzystywane są nowoczesne instrumenty. Łódzki Ośrodek Geodezji pracuje m.in. na bazie detekcji budynków, czyli zdjęć ukośnych z przelotów nad miastem.

Całkowity koszt półtorarocznej współpracy z firmą SatRev S.A. wynosi niecałe 145 tys złotych.