Jak ocieplić hale stalowe?
Ocieplenie obiektów jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, wpływa na warunki panujące wewnątrz budynku i tym samym na komfort ludzi w nim przebywających. Po drugie, oddziałuje na koszty eksploatacji. Wtedy, gdy izolacja zostanie wykonana w niewłaściwy sposób, trzeba będzie zużywać więcej energii koniecznej do ogrzania obiektu. Jakie rozwiązania stosuje się do ocieplenia hal stalowych?

Kwestie związane z izolacyjnością termiczną, czyli zdolnością przegród budowlanych – ścian, podłóg i dachu – do przepuszczania ciepła z i do otoczenia określa rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozporządzenie obejmuje zarówno budownictwo mieszkaniowe, jak i budownictwo przemysłowe. Hale stalowe ze względu na materiały, z których są zbudowane, wymagają zastosowania odpowiednich rozwiązań pozwalających skutecznie izolować wnętrze obiektu od oddziaływań zewnętrznych. Jakie ocieplenia stosuje się najczęściej?

Ocieplenie dachu hali stalowej

Wtedy, gdy buduje się hale przemysłowe, hale magazynowe czy obiekty logistyczne zazwyczaj wykorzystuje się izolację termiczną wykonaną z wełny mineralnej, styropianu, poliizocyjanuratu (PIR) lub poliuretanu (PUR) albo systemy płyt warstwowych. W przypadku wspomnianych materiałów grubość ich warstwy zależy od współczynnika przewodnictwa cieplnego, który wpływa bezpośrednio na wartość współczynnika przenikania ciepła przez przegrodę. Jeżeli współczynnik przenikania jest niski, stosuje się cieńszą warstwę termoizolacji i odwrotnie. Izolacje tego typu sprawdzają się do ocieplenia dachów obiektów. Trzeba jedynie pamiętać, że w przypadku, gdy hala przemysłowa ma spełniać wymogi ochrony przeciwpożarowej, należy wykorzystać wełnę mineralną, zaś w innych sytuacjach można zdecydować się np. na PIR lub PUR.

ocieplenie dachu hali stalowej

Jak ocieplić ściany obiektu?

Natomiast systemy płyt warstwowych, czyli połączenia dwóch blach profilowanych, pomiędzy którymi znajduje się warstwa termoizolacyjna, przeznaczone są przede wszystkim do ocieplenia ścian. Hale stalowe – konstrukcje stalowe lub żelbetowo-stalowe – ociepla się twardą wełną mineralną, PIR-em albo styropianem.

Izolację termiczną przegród pionowych wykonuje się również, stosując tak zwaną elewację kasetonową lub elewację typu blacha-wełna-blacha, ale te metody m.in. ze względu na pracochłonność montażu powoli wypierane są przez wspomniane systemy płyt warstwowych.

O rozwiązaniach stosowanych w halach stalowych możecie przeczytać więcej na stronie firmy, która na co dzień zajmuje się budowaniem tego typu obiektów: https://commercecon.pl

Izolacja termiczna posadzki

A co z ociepleniem posadzek w budynkach stalowych? W związku z obciążeniami, na które jest narażona podłoga w halach przemysłowych, w zasadzie nie ma możliwości zastosowania materiałów izolacyjnych, ponieważ zwyczajnie nie wytrzymałyby one nacisków. Jedyny sposób to ocieplenie części podziemnej ścian – podwalin ściennych. Belki podwalinowe zabezpiecza się styropianem, który wpływa na wydłużenie drogi ucieczki ciepła i tym samym na lepszą izolację termiczną obiektu.