Realizowany projekt obejmuje teren Clarion-Clipperton Fracture Zone. Znajdują się tam rudy różnych pierwiastków, np. litu, miedzi oraz manganu. Naukowcy mają niewiele informacji na temat warunków środowiskowych występujących na tym obszarze, dlatego postanowili go zbadać.

POLECAMY

Te instalacje artystyczne w Łodzi robiły wrażenie! Bawiły, a nawet straszyły mieszkańców [ZDJĘCIA]

Murale, których już nie ma. Czy pamiętasz je wszystkie? [ZDJĘCIA]

Ochrona bioróżnorodności celem naukowców z UŁ

Analizy dotyczyły tego, jak eksploatacja może wpłynąć na środowisko. Profesor Magdalena Błażewicz z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ przyjrzała się w szczególności kleszczugowcom – skorupiakom o niewielkiej sposobności zmiany swojego położenia.   

Badacze sprawdzali pięć sektorów, a jednym z nich był rezerwuar bioróżnorodności – obszar chroniony, na którym nie będą prowadzone czynności eksploatacyjne. Istotne jest to, aby zwierzęta mogły się stamtąd przenieść na tereny działań górniczych. 

Naukowcy doszli do wniosku, że rezerwuar jest zdecydowanie inny od pozostałych czterech terenów, a jego różnorodność biologiczna nie zachwyca. Dlatego przed rozpoczęciem prac związanych z wydobyciem pierwiastków dobrze byłoby sensownie nakreślić obszary chronione i pozwolić naukowcom przeprowadzić jeszcze więcej analiz.