W 10 edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego w puli zadań osiedlowych łodzianie, którzy mogli głosować na zadania z dowolnych dwóch osiedli miasta, mieli do wyboru aż 536 projektów. Spośród 133 projektów dotyczących Widzewa mieszkańcy wybrali do realizacji 53 zadania. Projekty należące do 5 różnych kategorii zebrały łącznie 24 tys. 308 głosów.
POLECAMY
Łódź jest pępkiem świata. Te miejsca wyglądają identycznie jak Londyn, Nowy Jork, Paryż... [ZDJĘCIA]
Najdłuższe ulice w Łodzi. Na liście nie ma Piotrkowskiej. Kto liderem?
Liczba projektów w poszczególnych osiedlach Widzewa:
- Andrzejów – 3
- Dolina Łódki – 1
- Mileszki – 1
- Nowosolna – 2
- Nr 33 – 5
- Olechów-Janów – 6
- Stary Widzew – 8
- Stoki-Sikawa-Podgórze – 9
- Widzew-Wschód – 8
- Zarzew – 10
3 projekty z największą liczbą głosów na Widzewie
- Zielona Oaza przy ul. Hetmańskiej – 1 423
- Widzewski Park Zabaw – 1 399
- Kino plenerowe na Widzewskiej Górce – 1 305
Najdroższym okazał się projekt z Osiedla Widzew-Wschód „Widzewski Park Zabaw” za 600 tys. zł. Najtańsze zadanie pn. „Na Stokach żadna psia kupa nie gości, bo mamy kosz na psie nieczystości” z Osiedla Stoki-Sikawa-Podgórze ma wartość 2 tys. zł.
Liczba projektów w poszczególnych kategoriach na Widzewie:
- Sport i rekreacja – 14
- Tereny zielone i ochrona środowiska – 13
- Kultura i dziedzictwo – 10
- Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo – 10
- Infrastruktura drogowa i komunikacja – 6
Liczba głosów na projekty w poszczególnych kategoriach na Widzewie:
- Kultura i dziedzictwo – 7 402
- Tereny zielone i ochrona środowiska – 6 556
- Infrastruktura drogowa i komunikacja – 3 674
- Sport i rekreacja – 3 567
- Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo – 3 109
– Mam nadzieję, że tor będzie cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród osób jeżdżących na hulajnogach i rowerach, jak i wśród tych, którzy jeszcze nie próbowali swoich sił na tego typu atrakcjach. Będzie to pierwszy tego typu obiekt na naszym osiedlu. Mam nadzieję, że mini tor, który powstanie w przyszłym roku, zmobilizuje mieszkańców do głosowania w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego i pozwoli na rozbudowę toru lub powstanie skateparku – mówi Paulina Ceterowska-Michalik liderka projektu „Strefa rekreacji w Dolinie Łódki: Tor Rowerowy typu Pumptrack”.
– Ania, Gosia, Jurek i mnóstwo innych osób z osiedla, których imion nie znam, to pomysłodawcy wyspy lęgowej dla ptactwa wodnego na stawie w parku „Nad Jasieniem”. Czym i po co jest taka wyspa? Lapidarnie można określić, że jest to platforma z nasypaną ziemią i nasadzeniami roślinności zamocowana betonowymi elementami, aby nie zmieniała miejsca posadowienia na wodzie. Na takiej wyspie ptaki znajdą bezpieczne miejsce do założenia gniazd i schronienie piskląt przed drapieżnikami z lądu – mówi Alicja Jach-Lejkert – liderka projektu „Platforma lęgowa dla ptaków wodnych - staw w Parku nad Jasieniem”.
– Zaproponowałem cykl zajęć dla dorosłych i seniorów na istniejącej siłowni typu streetworkout pod okiem profesjonalnego trenera lub trenerów. Zajęcia będą odbywały się minimum 2-3 razy w tygodniu, w sezonie wiosna/lato/jesień (np.: od maja do października) czyli w okresie kiedy chętniej wychodzimy na świeże powietrze. Dodatkowo na terenie siłowni streetworkout będzie zamieszczona specjalna tablica informacyjna, której przekaz będzie czytelny dla wszystkich mieszkańców, w tym 60+ aby wiedzieli, że siłownia jest również dla osób starszych i seniorów niezależnie od sprawności fizycznej. Siłownia streetworkout w Parku Podolskim ma być przestrzenią międzypokoleniową do spotkań młodych z dorosłymi i seniorami. W zdrowiu i sprawności fizycznej! – mówi Gwidon Salata, lider projektu „Streetworkout ćwiczenia dla seniorów i dorosłych w Parku Podolskim. Zajęcia gimnastyczne i rehabilitacyjne/fizjoterapeutyczne z wykorzystaniem siłowni streetworkout i wagi własnego ciała #Sport #Rekreacja #Rozciąganie #Rehabilitacja #Zdrowy kręgosłup”.