Świąteczne porządki

A gdyby tak z obowiązku zrobić wspólną przygodę? Już nawet kilkulatki są w stanie włączyć się w porządki – starcie kurzu czy poukładanie zabawek będzie dla nich zadaniem w sam raz. Pozwólmy też sobie na trochę luzu. Zmiana pościeli może przerodzić się w świetną zabawę, gdy urządzimy bitwę na poduszki albo schowamy się w poszewce i będziemy udawać zabawnego stworka. Przede wszystkim pamiętajmy jednak, że dzieci raczej nie posprzątają perfekcyjnie. Najważniejsze jest, że poczują się ważne i potrzebne. Warto je więc docenić za starania.

Wspólne gotowanie

Zgodnie z tradycją podczas wigilijnej kolacji na stole powinno znaleźć się 12 potraw. Jeśli nawet zdecydujemy się na mniejszą ucztę, pracy w kuchni będzie sporo, dlatego i tutaj warto poprosić o pomoc dzieci. Maluchy uwielbiają ugniatać ciasto, wycinać rozmaite kształty pierniczków czy kółka na pierogi, w lepieniu których pomóc mogą też starsze dzieci. Podobnie jak w przygotowaniu i ozdabianiu ciast czy sałatek. Pomoc w kuchni będzie jeszcze fajniejsza, gdy pozwolimy dzieciom od czasu do czasu coś podjeść. To przecież takie chwile zostają z nami na długie lata.

Dzieła małych rączek

Własnoręcznie wykonane ozdoby, zawieszone później na choince, często wspominamy z dużym sentymentem jeszcze w dorosłości. Z tego powodu warto razem z dziećmi przygotować kolorowe łańcuchy z bibuły, papieru czy makaronu. Możecie też stworzyć zawieszki na choinkę, pawie oczka i co tylko podpowie Wam wyobraźnia. Zdarza się, że dziecięce pomysły na udekorowanie choinki i reszty domu znacząco się różnią od naszego poczucia estetyki. Zastanówmy się jednak, czy ważniejsza jest idealnie ozdobiona choinka, czy iskierki radości w oczach dziecka? Przecież święta to nie konkurs na perfekcyjny wystrój, a raczej czas, w którym możemy pokazać naszym bliskim, jak bardzo są dla nas ważni.

POLECAMY

Park Miliona Świateł w zimowym wydaniu! Oprószony śniegiem wygląda niesamowicie [ZDJĘCIA]

Nie tylko miejska choinka ozdabia Łódź. Która z pozostałych jest najpiękniejsza? [SONDA]

Śpiewać każdy może...

Nieważne, czy święta są religijnym przeżyciem, czy świecką tradycją, wspólne śpiewanie świątecznych piosenek potrafi wprawić w dobry nastrój. Możecie urządzić sobie mały koncert albo podśpiewywać podczas przygotowań. Dzieciaki uwielbiają melodyjne utwory, więc jest niemal pewne, że chętnie do Was dołączą.

Rodzinne tradycje

W każdej rodzinie panują nieco inne świąteczne obyczaje. W wolnych chwilach warto porozmawiać o nich z dzieckiem i wyjaśnić, dlaczego postępujecie tak, a nie inaczej. Możecie wyjaśnić, skąd wziął się dany zwyczaj, a jeśli sami tego nie wiecie, poszukajcie odpowiedzi razem z dziećmi. Jeśli macie ochotę, możecie też wymyślić całkiem nowe rodzinne tradycje.

Dobre uczynki

Jeśli już o tradycjach mowa, jedną z najbardziej znanych jest zostawienie pustego miejsca przy stole. Może jednak warto pójść o krok dalej i nauczyć dziecko dobroczynności? W tym celu można wesprzeć osoby w trudnej sytuacji materialnej, ale też zaangażować się osobiście – zrobić zakupy starszym sąsiadom czy wziąć udział w przygotowaniu wigilijnej kolacji dla potrzebujących. Możliwości jest naprawdę dużo, a skorzystanie z choćby jednej z nich sprawi, że święta nabiorą jeszcze więcej magii.

W przedświątecznym pośpiechu łatwo zapomnieć, co tak naprawdę jest najważniejsze. Kiedy zachowanie Twojego dziecka zaczyna Cię denerwować, to znak, że… warto się zatrzymać i poświęcić mu chwilę uwagi. Czasami maluchowi wystarczy zaledwie kilka minut tylko dla niego, by spokojnie wrócił do swoich zajęć.