Płyty z tworzyw sztucznych. Poznaj popularną “pleksę” i jej zastosowanie

Pleksi, pleksa, płyta plexa, szkło akrylowe. Określeń jest co najmniej kilka, z którymi spotykamy się na co dzień. Ze względu na swoje właściwości i zastosowanie, materiał ten jest bardzo popularny w wielu branżach. Z łatwością poddaje się on obróbce termicznej i z racji swojej niskiej ceny z powodzeniem zastępuje szkło tradycyjne. Ale to nie wszystko. Dlaczego warto zdecydować się na płytę pleksa? Jeżeli zależy Ci na materiale trwałym, dobrej jakości i solidnym, który będzie stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, to to sztywne i termoplastyczne tworzywo będzie dobrym wyborem. Dowiedz się więcej o materiale, który jest jednym z najlepszych tworzyw sztucznych.

Płyty pleksi w branży budowlanej, meblarskiej i wielu innych

Płyty peksi powstają w procesie polimeryzacji, a ich głównym składnikiem jest polimetakrylan metylu, inaczej zwany PMMA. Wytwarzana jest metodą wytłaczania, z której powstaje granulat polimerowy. W dalszej kolejności poddawany jest on obróbce termicznej, a jego możliwości formowania są nieograniczone. Cechuje się sztywnością, termoplastycznością oraz gładką powierzchnią, a swój stan skupienia zmienia w temperature 115 stopni Celsjusza. 

Popularne pleksy spotkamy m.in. w sklepach jako osłony ochronne, które były popularne w czasach koronawirusa. Miały za zadanie chronić bezpośrednio przed kontaktem z klientem. Doskonale sprawdzą się też w handlu i reklamie, przestrzeni publicznej i szeroko pojętym meblarstwie. 

Tworzywo PMMA i jego rosnąca popularność

Arkusz Plexy, z racji otrzymania z niego najróżniejszych kształtów, staje się coraz bardziej popularny. Duża wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie, a także wiele metod obróbki sprawiają, że materiał pleksi nazywany jest szkłem organicznym. W wielu przypadkach sprawdzi się lepiej od tradycyjnego szkła. Przede wszystkim nie stłucze się przy upadku lub uderzeniu, a za wyborem tego materiału przemawia również niska waga, cena oraz lepsza przepuszczalność światła.