Poznaliśmy zwycięskie projekty 10. edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki głosom oddanym przez ponad 103 tys. łodzian do realizacji w 2023 r. trafią 222 zadania osiedlowe oraz 16 ponadosiedlowych.
Projekty osiedlowe podzielone zostały według kilku kategorii. Najwięcej zwycięskich inwestycji zostanie zrealizowanych w obszarze zieleń i ochrona środowiska – aż 63.
Zielony park na Nowym Złotnie
Najpopularniejszym projektem, który zdobył prawie 1500 głosów, jest Zielony Park na Nowym Złotnie, natomiast 1400 osób wybrało Widzewski Park Zabaw po drugiej stronie miasta. Ponad 1000 głosów dostał Zieleniec na ul. Świtezianki.
Projektem, który do realizacji potrzebował najmniej głosów – tylko 50, jest pielęgnacja przyulicznych szpalerów na Górniaku. Mniej niż 100 głosów potrzebowały też Kwietne Bąbelki z ławkami na Zdrowiu-Mani, ścieżka edukacyjno-przyrodnicza w parku leśnym Ustronie oraz nasadzenia roślin cebulowych w parku im. J. Słowackiego.
POLECAMY
Najpiękniejsze łódzkie wnętrza. Złoto i przepych aż zapierają dech! [ZDJĘCIA]
Jak oszczędzać? 10 prostych sposobów na niższe rachunki [ŁÓDZKI DEKALOG OSZCZĘDZANIA]
Nowości dla Biblioteki Miejskiej w Łodzi – Tatarak
W kategorii kultura i dziedzictwo zrealizowanych zostanie 60 projektów. Tutaj najwięcej głosów zdobyła propozycja zakupu nowości czytelniczych do Biblioteki Tatarak. Czytelnicze pozycje dominowały w wyborach łodzian, którzy co roku mocno angażują się w powiększanie książkowych i audiobookowych kolekcji miasta. W najpopularniejszej grupie projektów znalazło się jeszcze kino plenerowe na Widzewskiej Górce.
Schody na wiadukt na Żabieńcu
Trzydzieści osiem projektów znalazło się puli infrastruktury komunalnej i bezpieczeństwa. Najwięcej głosów – tyle, ile metrów ma najwyższy szczyt świata – zdobyły schody Barbara, które umożliwią wejście na wiadukt na Żabieńcu.
Znalazły się w tej kategorii również projekty doposażenia ochotniczych straży pożarnych, montażu dodatkowych latarni w parkach, dostawienia ławek, w tym sensorycznych, a także projekty pomagające utrzymać czystość na osiedlach.
POLECAMY
Co dawniej jadało się w Łodzi? Królowały potrawy z niedrogich składników
Najpiękniejsze podwórka przy Piotrkowskiej. Wybierz swój numer jeden! [SONDA]
Super zjeżdżalnia na Stawach Jana
W 34 wybranych do realizacji projektach z obszaru sport i rekreacja najczęściej wybierane przez łodzian to doposażenie placów zabaw, terenów rekreacji i zajęcia w plenerze. Najwięcej głosów zdobył zarazem najdroższy projekt w tej kategorii – super zjeżdżalnia na Stawach Jana. Na drugiej i trzeciej pozycji pod względem popularności znalazły się plac zabaw na Złotnie i treningowy park przeszkodowy na Radogoszczu.
32 inwestycje drogowe
W projektach z zakresu transportu najaktywniejsi okazali się mieszkańcy osiedla Teofilów-Wielkopolska, którzy zagłosowali za instalacją tablicy informacji pasażerskiej na przystanku Aleksandrowska/Bielicowa oraz budową miejsc postojowych na ul. Harcerzy Zatorowców. Prawie 8000 głosów oddali mieszkańcy Bałut Zachodnich, decydując o wymianie latarni na LED-owe, a powyżej 1000 głosów w tej kategorii zdobyły jeszcze nowe oświetlenie na Piastowie-Kuraku oraz Zielona Oaza przy ul. Hetmańskiej.
Pięćdziesiąt dziewięć głosów wystarczyło natomiast, żeby wybrać do realizacji budowę przejścia dla pieszych na ul. Solec, a 69 głosów, żeby powstał łącznik rowerowy do osiedla Montwiłła-Mireckiego.
POLECAMY
Jak wyglądała Łódź bez woonerfów? Te ulice są nie do poznania! [ZDJĘCIA PRZED I PO]
Noc w przeźroczystej bańce albo... Szuflandii? 7 pomysłów na oryginalny nocleg w Łodzi
Projekty ponadosiedlowe
W 2023 r. do realizacji trafi 16 ogólnomiejskich projektów. Najwięcej głosów – blisko 17 tys. – zdobyła propozycja budowy boiska i skweru przy ul. Kopernika 2. Trzy kolejne projekty zyskały poparcie ponad 14 tys. osób. Są to inwestycje w sale sportowe oraz ogród na dziedzińcu w szkołach podstawowych nr 3, 56 i 182.
W projektach ogólnomiejskich łodzianie zdecydowali także o realizacji zadań z zakresu pomagania zwierzętom, opiece paliatywnej w hospicjum dla dzieci, samoobrony dla kobiet, walki ze smogiem oraz wyposażeniu szkół w sprzęt rekreacyjno-sportowy, który ma być ogólnodostępny dla mieszkańców.
Budżet Obywatelski Łódź 2023 – statystyki
W tegorocznym Łódzkim Budżecie Obywatelskim zagłosowało 61 931 kobiet oraz 41 838 mężczyzn. Najliczniej reprezentowaną grupą wiekową stanowili łodzianie w przedziale 30–49 lat. Głosowało z niej blisko 39 tys. osób.
Najbardziej aktywnym osiedlem był Teofilów-Wielkopolska, gdzie oddano 53 tys. głosów. Następne w kolejności było osiedle Bałuty-Zachód. Tam oddano 25 tys. głosów.
Przypomnijmy, że w 10. edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego na 696 projektów, podzielonych na zadania ponadosiedlowe oraz osiedlowe, mieszkańcy Łodzi oddali aż 634 353 głosy. Projekty osiedlowe zdobyły 284 323 głosy, a ogólnołódzkie – 350 030 głosów.