Z miłości do czworonogów
Łódzki cmentarz dla zwierząt jest położony przy ul. Malowniczej 78a. Miejsce to istnieje już od 23 lat i obecnie pochowanych jest tam około 3500 zwierząt. Są to głównie psy i koty, ale zdarzają się też chomiki, świnki morskie czy szczurki. Zadbane groby świadczą o tym, jak ważne były dla ich właścicieli zwierzęta, które odeszły. Na wielu miejscach pochówku stoją granitowe nagrobki z wykutymi w kamieniu podobiznami pupili. Inne są udekorowane zniczami, wiązankami, kwiatami, figurkami kotów i psów, pluszakami, piłeczkami, wiatraczkami i innymi gadżetami. Na niektórych grobach opiekunowie umieścili zdjęcia swoich czworonożnych przyjaciół i wzruszające napisy np.: „Dla świata byłaś tylko psem, dla nas całym światem”, „Zniknąłeś z oczu, ale nie z serca”, „Kochamy cię księżniczko”.
POLECAMY
Co robić w Łodzi, kiedy zimno i wieje? 10 atrakcji idealnych na jesienne popołudnia
TOP 7 miejsc do biegania w Łodzi. Znasz je wszystkie? [ZDJĘCIA]
Pamięć o „braciach mniejszych”
Pani Łucja sześć lat temu pochowała na cmentarzu swoją ukochaną jamniczkę Mikę. – Nie mogłam zrobić inaczej – mówi. – Pies był dla mnie jak członek rodziny, więc gdy dowiedziałam się, że mogę legalnie pochować go w miejscu, które będę mogła później odwiedzać, poczułam ulgę. Przed Wszystkimi Świętymi łodzianie porządkują nie tylko groby członków rodzin, ale też swoich pupili. W dniach świątecznych na cmentarzu jest tłumnie. Odwiedzający palą znicze i przynoszą kwiaty. Jak przed każdą nekropolią, także i tutaj funkcjonuje kwiaciarnia, w której można zakupić m.in. kwiaty i znicze. Jest czynna od godz. 9:00 do 17:00.
POLECAMY
TOP 18 miejsc na selfie w Łodzi. Tymi kadrami podbijesz Instagram [ZDJĘCIA]
Kawiarnie w Łodzi ukryte pośród bloków. Poznaj miejsca idealne na kawę i ciacho [ZDJĘCIA]
Jak działa cmentarz dla zwierząt przy Malowniczej?
Aby pogrzebać zwierzę, należy zadzwonić pod numer 42 648 40 61 i ustalić wszystkie szczegóły: co to za zwierzę, jak jest duże itp. Pochówek jest możliwy jeszcze tego samego dnia. Pracownicy cmentarza przygotowują miejsce, a do właściciela należy przywiezienie zwierzaka. Dobrze jest go owinąć w koc lub ręcznik. Koszt pochówku jest uzależniony od wielkości zwierzęcia. Ceny wahają się od 250 do 450 zł. Po dwóch latach za każdy kolejny rok utrzymywania grobu trzeba zapłacić 50 zł. W sezonie zimowym cmentarz można odwiedzać codziennie w godzinach od 8:00 do 19:00, a w letnim – od 8:00 do 21:00.
Warto wiedzieć, że grzebanie ciała zwierzęcia na własną rękę, nawet w przydomowym ogródku, jest niedozwolone. Prawo nakazuje, aby szczątki zwierzęcia, niezależnie od jego wielkości, poddać utylizacji lub pogrzebać w miejscu specjalnie do tego przeznaczonym.